IKEA vælger IBX til levering af indkøbsløsning

IBX har indgået aftale med IKEA om at levere en global Hosted løsning til strategisk og operationelt indkøb samt et omfattende program til implementering af løsningen i hele IKEA Gruppen.

Aftalen mellem IKEA og IBX bunder i levering af en komplet hosted indkøbsløsning. Derudover skal IBX yde en række serviceydelser i forbindelse med implementering af løsningen. Målet er at indkøbet af den nye løsning skal hjælpe IKEA med at spare penge ved indkøb af materialer og seviceydelser verden over.

»IKEA er kendetegnet ved at være en stærk indkøbsvirksomhed, og det er et stort klap på skulderen til IBX, at IKEA har valgt os. Det er nu vores forpligtelse over for IKEA at opnå en betydelig reducering af virksomhedens omkostninger i forbindelse med indkøb af varer og serviceydelser,« siger Søren Ohm, administrerende direktør, IBX Danmark.

IBX er blandt europas førende leverandører på området for indkøbsprocesser, og blandt kunderne er store virksomheder som Volvo, Arla Foods, Lufthansa, Ericsson med flere.

IKEA Gruppen havde i regnskabsåret 2005 en omsætning på 14,8 milliarder euro, 110 milliarder danske kroner. Der er i alt 220 IKEA-butikker i 33 lande/områder. IKEA Gruppen ejer 196 butikker i 24 lande og i alt 410 mio. kunder besøgte IKEA-butikkerne sidste år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job