Microsoft lancerer Windows XP MediaCenter i Danmark

Allerede nu står ti hardware-partnere klar med MediaCenter-pc'er der fungerer med den nye Windows udgave, og Microsoft har høje forventninger til salget, efter stor interesse i USA, hvor Windowsudgaven har et par år på bagen.

I går aftes i Nordisk Films lokaler i Valby, lancerede Microsoft den nye MediaCenter udgave af Windows XP. Og fra den danske ledelse af Microsoft er der store forventninger til det nye produkt.
»Målet var at der allerede fra i dag skulle være computer-producenter klar med mediacenter pc'er, og det er også tilfældet. Vi har partnerskaber med 10 producenter, og der er flere på vej,« sagde Nis Bank Lorenzen fra Microsoft.

Også Microsofts danske direktør, Jørgen Bardenfleth glædede sig til udsigterne af MediaCenter.
»I USA går MediaCenter ud på cirka halvdelen af Windowsbaserede computere, frem for almindelig Windows XP. Og hvorfor ikke, det koster ikke meget mere for den ekstra funktionalitet. Så sådan forventer vi også det kommer til at gå i Danmark,« sagde Jørgen Bardenfelth, der også var glad for partnersammensætningen i Danmark:
»Vi har både danske og internationale partnere med på det danske marked, og det er min vurdering, at det dækker os godt ind. De store partnere favner bredt, mens de danske partnere har nemmere ved at komme ud lokalt.«

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv applikationsspecialist hos PET og gør en forskel med IT

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Region Midtjylland

License Manager med blik for overblik

Midtjylland

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job