Telia bekræfter opsigelse af Telekæden

31. august er sidste dag i samarbejdet mellem Telekæden og Telia.

Artikel top billede

Salgsdirektør i Telia Michael Bech bekræfter nu, at teleoperatøren stopper sit samarbejde med Telekæden.

»Vi har en samarbejdsaftale, som stopper om tre måneder eller helt præcis den 31. august,« siger Michael Bech til CRN.

Han ønsker ikke at uddybe begrundelsen for det afbrudte samarbejde, men peger på, at telebranchen i et stykke tid har været på vej væk fra salg af abonnementer via selvstændige forhandlere.

»Du kan se en overskrift hos alle teleselskaber om, at egendistribution og salg via egne butikker er vejen frem. Det er den vej de fleste operatører går, og det gælder også for os i Telia. Det sikrer en tæt dialog med kunderne, og derfor satser vi nu på vores egne butikker,« siger Michael Bech.

Opsigelsen af Telia- samarbejdet kommer kun to måneder efter at også Telenor forlod Telekæden, som dermed står til bage med TDC som den eneste af de fire dominerende teleudbydere på det danske marked.

Telekædens direktør Rolf Ovesen er meget kort for hovedet da CRN beder om en kommentar til situationen.

»Jeg har ingen udtalelser. Farvel,« lyder det fra Rolf Ovesen før han lægger røret på.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank