Telia bekræfter opsigelse af Telekæden

31. august er sidste dag i samarbejdet mellem Telekæden og Telia.

Artikel top billede

Salgsdirektør i Telia Michael Bech bekræfter nu, at teleoperatøren stopper sit samarbejde med Telekæden.

»Vi har en samarbejdsaftale, som stopper om tre måneder eller helt præcis den 31. august,« siger Michael Bech til CRN.

Han ønsker ikke at uddybe begrundelsen for det afbrudte samarbejde, men peger på, at telebranchen i et stykke tid har været på vej væk fra salg af abonnementer via selvstændige forhandlere.

»Du kan se en overskrift hos alle teleselskaber om, at egendistribution og salg via egne butikker er vejen frem. Det er den vej de fleste operatører går, og det gælder også for os i Telia. Det sikrer en tæt dialog med kunderne, og derfor satser vi nu på vores egne butikker,« siger Michael Bech.

Opsigelsen af Telia- samarbejdet kommer kun to måneder efter at også Telenor forlod Telekæden, som dermed står til bage med TDC som den eneste af de fire dominerende teleudbydere på det danske marked.

Telekædens direktør Rolf Ovesen er meget kort for hovedet da CRN beder om en kommentar til situationen.

»Jeg har ingen udtalelser. Farvel,« lyder det fra Rolf Ovesen før han lægger røret på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S