Telia bekræfter opsigelse af Telekæden

31. august er sidste dag i samarbejdet mellem Telekæden og Telia.

Artikel top billede

Salgsdirektør i Telia Michael Bech bekræfter nu, at teleoperatøren stopper sit samarbejde med Telekæden.

»Vi har en samarbejdsaftale, som stopper om tre måneder eller helt præcis den 31. august,« siger Michael Bech til CRN.

Han ønsker ikke at uddybe begrundelsen for det afbrudte samarbejde, men peger på, at telebranchen i et stykke tid har været på vej væk fra salg af abonnementer via selvstændige forhandlere.

»Du kan se en overskrift hos alle teleselskaber om, at egendistribution og salg via egne butikker er vejen frem. Det er den vej de fleste operatører går, og det gælder også for os i Telia. Det sikrer en tæt dialog med kunderne, og derfor satser vi nu på vores egne butikker,« siger Michael Bech.

Opsigelsen af Telia- samarbejdet kommer kun to måneder efter at også Telenor forlod Telekæden, som dermed står til bage med TDC som den eneste af de fire dominerende teleudbydere på det danske marked.

Telekædens direktør Rolf Ovesen er meget kort for hovedet da CRN beder om en kommentar til situationen.

»Jeg har ingen udtalelser. Farvel,« lyder det fra Rolf Ovesen før han lægger røret på.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job