TimeComputer dropper guld-status

Krisen har tvunget CBC-forhandleren TimeComputer til at rebe sejlene. Nu fravælger forhandleren sin status som guldpartner hos Microsoft.

Artikel top billede

Efter et par hårde kriseår er den Hvidovre-baserede hardware- og hostingforhandler TimeComputer nu inde i mere smult vande. Et underskud på halvanden million kroner i 2008/09 er i det seneste regnskab er afløst af et lille overskud før skat på knap 60.000 kroner.

»Vi havde en vækstplan, som blandt andet betød, at vi i sommeren 2008 ansatte to mand, så vi kom op på ni ansatte, Men så kom der en krise, som ikke var en del af planen,« fortæller direktør Jan Spure som forklaring på underskuddet i det foregående regnskab.

I dag er TimeComputer ifølge Jan Spure tilbage på samme niveau, som før krisen satte ind. For at få skuden på ret køl, har man dog måttet skære ned på bemandingen. Det har kostet tre ansatte deres job, så man nu er nede på i alt seks medarbejdere.

»Men vi kan godt mærke, at kunderne stadig har lange beslutningstider,« siger Jan Spure.

TimeComputer lever af serviceaftaler med SMB-kunder, som vælger at outsource drift og vedligeholdelse af deres it. Jan Spure vurderer derfor, at det ikke bliver nødvendigt at bevare sin status som guldpartner hos Microsoft, som ellers netop har øget kravene til certificeringer hos forhandlerne.

»Jeg går ikke så meget op i alt det med partnerstatus. Det siger ikke så meget om, hvad man kan. De krav producenterne stiller, er ikke noget kunderne interesserer sig synderligt for. De ved jo dybest set ikke, hvad det betyder,« siger Jan Spure.

Han erkender dog, at høje certificeringer kan have god markedsføringsværdi overfor større kunder.

»Det tager tre-fire måneder at læse sig til en af Microsofts nye certificeringer, men det betyder ikke, at man får den nødvendige praktiske erfaring,« mener Jan Spure

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics