TimeComputer dropper guld-status

Krisen har tvunget CBC-forhandleren TimeComputer til at rebe sejlene. Nu fravælger forhandleren sin status som guldpartner hos Microsoft.

Artikel top billede

Efter et par hårde kriseår er den Hvidovre-baserede hardware- og hostingforhandler TimeComputer nu inde i mere smult vande. Et underskud på halvanden million kroner i 2008/09 er i det seneste regnskab er afløst af et lille overskud før skat på knap 60.000 kroner.

»Vi havde en vækstplan, som blandt andet betød, at vi i sommeren 2008 ansatte to mand, så vi kom op på ni ansatte, Men så kom der en krise, som ikke var en del af planen,« fortæller direktør Jan Spure som forklaring på underskuddet i det foregående regnskab.

I dag er TimeComputer ifølge Jan Spure tilbage på samme niveau, som før krisen satte ind. For at få skuden på ret køl, har man dog måttet skære ned på bemandingen. Det har kostet tre ansatte deres job, så man nu er nede på i alt seks medarbejdere.

»Men vi kan godt mærke, at kunderne stadig har lange beslutningstider,« siger Jan Spure.

TimeComputer lever af serviceaftaler med SMB-kunder, som vælger at outsource drift og vedligeholdelse af deres it. Jan Spure vurderer derfor, at det ikke bliver nødvendigt at bevare sin status som guldpartner hos Microsoft, som ellers netop har øget kravene til certificeringer hos forhandlerne.

»Jeg går ikke så meget op i alt det med partnerstatus. Det siger ikke så meget om, hvad man kan. De krav producenterne stiller, er ikke noget kunderne interesserer sig synderligt for. De ved jo dybest set ikke, hvad det betyder,« siger Jan Spure.

Han erkender dog, at høje certificeringer kan have god markedsføringsværdi overfor større kunder.

»Det tager tre-fire måneder at læse sig til en af Microsofts nye certificeringer, men det betyder ikke, at man får den nødvendige praktiske erfaring,« mener Jan Spure

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS