Nu kommer Ipad - konkurrenterne er klar

Om mindre end en måned kommer Ipad på gaden i USA. Konkurrenterne står klar med Ipad-killers i kulissen. Danmark må vente.

I løbet af de næste måneder vil vi få de første indikationer på, om verden endelig er klar til tabletcomputeren.

I nat have Apple under Oscarshowet premiere på deres Ipad-reklame. Og Apple er nu ved at have fyldt lagerhallerne rundt omkring i verden med funklende nye 10” Ipad. Den 3. April vil dyret blive åbenbaret for omverdenen. Facebook og twitter vil løbe over ende med updates der med det samme fortæller om, ipad er must-have, nice-to-have eller ’hold dig langt væk’. I første omgang må vi danskere dog nøjes med at trykke næserne flade mod andre landes udstillingsvinduer. Der er endnu ikke fastsat en dansk lanceringsdato.

Ipad bliver i første omgang lanceret i USA lørdag den 3. april. Der har været rapporter om problemer med produktionen, så der kun vil være 300.000 enheder klar ved lanceringen i stedet for en million. Derfor forventer flere analytikere, at Ipad vil blive totalt udsolgt i løbet af nogle timer.

”Der vil være et enormt pres på døren i Applebutikker. Der er en gruppe af Applefans, der møder op ved alle lanceringer. Apple står bag den mest effektive branding i industrien, og der er en gruppe mennesker, der ser sig selv som de Mac-mennesker, Apple taler om i "I’m a Mac" annoncerne,” siger Ezra Gottheil fra Techonology Business Research til amerikanske computerworld.com.

Han bliver støttet af andre analytikere. Forventningen er, at der vil være ekstremt pres på salget i begyndelsen, når alle de, der har ventet i årevis på Ipad, endelig skal have fingre i deres drømmes mål. Derefter vil salget stagnere en smule indtil skolerne og universiteterne starter efter sommerferien. På det tidspunkt vil salget igen boome, fordi de studerende vil have en iPad med ind i klasseværelserne.

Analysefirmaet Changewave Research er dog ikke enig. Umiddelbart efter Steve Jobs annoncering af Ipad i januar spurgte de 3.100 amerikanere, om de vil styrte ud og købe en iPad. Kun 6 procent ville købe i den første uge, 20 procent ville købe 2-3 måneder efter lanceringen og 23 procent ville vente et halvt år.

Analytikerne kigger dog indtil videre primært på selve Ipaden. Den danske analytiker fra IDC Anders Elbak mener, at det store salgsargument bliver indhold. Overalt i verden er magasinforlag i gang med at optimere deres blade til iPad’en, og herhjemme har aviser som Berlingske Tidende for længst erklæret, at de er klar med en Ipad version, når dimsen dukker op.

Apple og medieforlag håber, at Ipad bliver for det skrevne og vel-layoutede ord, hvad iPod blev for musik. (se Wireds bud på et iPadmagasin i bunden).

Netop med tanke på Ipod og Iphone har konkurrenterne ikke i sinde at lade Apple løbe dem over ende denne gang. En masse mindre firmaer er på vej med Ipad lignende tablets, men også de store drenge som Microsoft og Sony har planer.

CRN's søsttersite ComON har tidligere omtalt Microsofts lækre Courier, der har en del tilfælles med Ipad, men også adskiller sig på centrale områder. Dels bruger man en pen til at skrive på den, og dels slår man den op som en bog med to touchskærme. Microsoft har gået stille med dørene, men nye informationer peger på en lancering til efteråret. Ifølge en anonym kilde, så er Courier baseret på Tegra 2 chipsettet og vil køre med samme styresystem som Zune HD og Windows Mobile 7 serien. Hvis man skal tro videopræsentationen af Courier, så kan Microsoft stå med en maskine der er endnu lækrere end Apples Ipad.(se video nederst).

Ifølge Wall Street Journal er Sony også på vej ind på tabletscenen. Sony lancerer et app-ligende netværk og er blandt andet på vej med en PSP-mobil og en tablet, der skal konkurrere med Ipad.

Det afgørende for konkurrenterne bliver dog om indholdsleverandørerne tror lige så meget på at deres bud på en tablet kan skabe helt nye markeder for digital distribution.

Sidst i april bliver iPad lanceret i Australien, Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Japan, Spanien, Schweiz og England. Der er endnu ikke en dansk lanceringsdato.
 

Wired på Ipad

 

Courier

 

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S