Fyret Fona-chef kan også miste sin helikopter

Aktier, selskabsanparter, et vinlager og en helikopter er blandt de ejendele, som fogedretten har lagt beslag på i forbindelse med bedrageri-sagen mod en tidligere Fona-indkøbschef.

Artikel top billede

En helikopter af mærket Robinson Mariner er en af de mere kuriøse effekter på listen over personlige ejendele, som den tidligere indkøbschef i Fona, kan miste, hvis han på et tidspunkt bliver dømt i den bedragerisag, som hans tidligere arbejdsgiver F Group – selskabet bag Fona - har anmeldt til Københavns Politi.

Efter at CRN i sidste uge kunne fortælle, at F Group har taget pant i den mistænktes Gentofte-villa, har fogedretten givet CRN aktindsigt i den kendelse, som blev afsagt den 25. november. Af dokumenterne fremgår det, at fogeden udover et pant på halvanden million kroner i den mistænktes private bolig, også har gjort udlæg i en stribe forskellige aktiver, som til hører den mistænkte.

Det mest iøjnefaldende er en Robinson Mariner 22-helikopter, som til daglig er hjemmehørende i Roskilde (se foto). Derudover har fogeden båndlagt anparterne i et selskab, som den mistænkte ejer ved siden af det selskab, hvor en del af det påståede bedrageri angiveligt er foregået.

Desuden omfatter fogedsagen også en mindre aktiebeholdning, et B&O-tv med tilhørende højttalere plus indholdet af et større vinlager.

Når fogedretten tager pant i så mange af den mistænktes ejendele, tyder det på, at de samlede krav fra F Group i forbindelse med svindel-anmeldelsen er en del større end de to-tre millioner kroner, som værdien af den mistænktes ejendele løber op i.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job