Fyret Fona-chef kan også miste sin helikopter

Aktier, selskabsanparter, et vinlager og en helikopter er blandt de ejendele, som fogedretten har lagt beslag på i forbindelse med bedrageri-sagen mod en tidligere Fona-indkøbschef.

Artikel top billede

En helikopter af mærket Robinson Mariner er en af de mere kuriøse effekter på listen over personlige ejendele, som den tidligere indkøbschef i Fona, kan miste, hvis han på et tidspunkt bliver dømt i den bedragerisag, som hans tidligere arbejdsgiver F Group – selskabet bag Fona - har anmeldt til Københavns Politi.

Efter at CRN i sidste uge kunne fortælle, at F Group har taget pant i den mistænktes Gentofte-villa, har fogedretten givet CRN aktindsigt i den kendelse, som blev afsagt den 25. november. Af dokumenterne fremgår det, at fogeden udover et pant på halvanden million kroner i den mistænktes private bolig, også har gjort udlæg i en stribe forskellige aktiver, som til hører den mistænkte.

Det mest iøjnefaldende er en Robinson Mariner 22-helikopter, som til daglig er hjemmehørende i Roskilde (se foto). Derudover har fogeden båndlagt anparterne i et selskab, som den mistænkte ejer ved siden af det selskab, hvor en del af det påståede bedrageri angiveligt er foregået.

Desuden omfatter fogedsagen også en mindre aktiebeholdning, et B&O-tv med tilhørende højttalere plus indholdet af et større vinlager.

Når fogedretten tager pant i så mange af den mistænktes ejendele, tyder det på, at de samlede krav fra F Group i forbindelse med svindel-anmeldelsen er en del større end de to-tre millioner kroner, som værdien af den mistænktes ejendele løber op i.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S