Fyret Fona-chef kan også miste sin helikopter

Aktier, selskabsanparter, et vinlager og en helikopter er blandt de ejendele, som fogedretten har lagt beslag på i forbindelse med bedrageri-sagen mod en tidligere Fona-indkøbschef.

Artikel top billede

En helikopter af mærket Robinson Mariner er en af de mere kuriøse effekter på listen over personlige ejendele, som den tidligere indkøbschef i Fona, kan miste, hvis han på et tidspunkt bliver dømt i den bedragerisag, som hans tidligere arbejdsgiver F Group – selskabet bag Fona - har anmeldt til Københavns Politi.

Efter at CRN i sidste uge kunne fortælle, at F Group har taget pant i den mistænktes Gentofte-villa, har fogedretten givet CRN aktindsigt i den kendelse, som blev afsagt den 25. november. Af dokumenterne fremgår det, at fogeden udover et pant på halvanden million kroner i den mistænktes private bolig, også har gjort udlæg i en stribe forskellige aktiver, som til hører den mistænkte.

Det mest iøjnefaldende er en Robinson Mariner 22-helikopter, som til daglig er hjemmehørende i Roskilde (se foto). Derudover har fogeden båndlagt anparterne i et selskab, som den mistænkte ejer ved siden af det selskab, hvor en del af det påståede bedrageri angiveligt er foregået.

Desuden omfatter fogedsagen også en mindre aktiebeholdning, et B&O-tv med tilhørende højttalere plus indholdet af et større vinlager.

Når fogedretten tager pant i så mange af den mistænktes ejendele, tyder det på, at de samlede krav fra F Group i forbindelse med svindel-anmeldelsen er en del større end de to-tre millioner kroner, som værdien af den mistænktes ejendele løber op i.

Annonce

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S