Fyret Fona-chef kan også miste sin helikopter

Aktier, selskabsanparter, et vinlager og en helikopter er blandt de ejendele, som fogedretten har lagt beslag på i forbindelse med bedrageri-sagen mod en tidligere Fona-indkøbschef.

Artikel top billede

En helikopter af mærket Robinson Mariner er en af de mere kuriøse effekter på listen over personlige ejendele, som den tidligere indkøbschef i Fona, kan miste, hvis han på et tidspunkt bliver dømt i den bedragerisag, som hans tidligere arbejdsgiver F Group – selskabet bag Fona - har anmeldt til Københavns Politi.

Efter at CRN i sidste uge kunne fortælle, at F Group har taget pant i den mistænktes Gentofte-villa, har fogedretten givet CRN aktindsigt i den kendelse, som blev afsagt den 25. november. Af dokumenterne fremgår det, at fogeden udover et pant på halvanden million kroner i den mistænktes private bolig, også har gjort udlæg i en stribe forskellige aktiver, som til hører den mistænkte.

Det mest iøjnefaldende er en Robinson Mariner 22-helikopter, som til daglig er hjemmehørende i Roskilde (se foto). Derudover har fogeden båndlagt anparterne i et selskab, som den mistænkte ejer ved siden af det selskab, hvor en del af det påståede bedrageri angiveligt er foregået.

Desuden omfatter fogedsagen også en mindre aktiebeholdning, et B&O-tv med tilhørende højttalere plus indholdet af et større vinlager.

Når fogedretten tager pant i så mange af den mistænktes ejendele, tyder det på, at de samlede krav fra F Group i forbindelse med svindel-anmeldelsen er en del større end de to-tre millioner kroner, som værdien af den mistænktes ejendele løber op i.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job