Bestyrelsesmedlemmer køber Kerfi-boss ud af Credocom

Credocom-direktør René Bukrinsky har nu fundet en løsning på det problem, der opstod da Steen Louis Reinholdt forlod Credocom for at blive direktør i og medejer af Kerfi. Reinholdts ejerandel er nu videresolgt til Bjørn Nielsen og Claus Matthiesen, der er formand for Credocoms bestyrelse.

Forhandleren Credocom har fået en kapitalforhøjelse på 214.286 kroner til kurs 140. Pengene stammer fra aktier, som daværende medejer Steen Louis Reinholdt havde i selskabet.

Samtidig har bestyrelsesformand Claus Matthiesen og Bjørn Nielsen købt sig til en plads i Credocoms ledelse. Og Credocom-boss Rene Bukrinsky lægger hellere ikke skjul på, at det skal koste noget, at være part i en overskudsgivende virksomhed.

»Der er jo ikke noget, der er gratis her i livet, hellere ikke at købe en del af en virksomhed, der laver et pænt overskud,« siger René Bukrinsky, som dermed peger tilbage på Credocoms seneste 2007-regnskab, hvor selskabet tredoblede sit resultat til 525.000 kroner før skat.

Credocom-direktør Rene Bukrinsky betegner kapitalforhøjelsen som skatteteknisk manøvre, således at selskab får det fulde gavn af midlerne, uden at beløbet bliver beskattet.

»Jeg har ikke brug for at få pengene ud i mit holdingselskab, så derfor har vi valgt at sige, at pengene er bedre tjent i firmaets kasse,« lyder det fra Credocom-bossen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S