Bestyrelsesmedlemmer køber Kerfi-boss ud af Credocom

Credocom-direktør René Bukrinsky har nu fundet en løsning på det problem, der opstod da Steen Louis Reinholdt forlod Credocom for at blive direktør i og medejer af Kerfi. Reinholdts ejerandel er nu videresolgt til Bjørn Nielsen og Claus Matthiesen, der er formand for Credocoms bestyrelse.

Forhandleren Credocom har fået en kapitalforhøjelse på 214.286 kroner til kurs 140. Pengene stammer fra aktier, som daværende medejer Steen Louis Reinholdt havde i selskabet.

Samtidig har bestyrelsesformand Claus Matthiesen og Bjørn Nielsen købt sig til en plads i Credocoms ledelse. Og Credocom-boss Rene Bukrinsky lægger hellere ikke skjul på, at det skal koste noget, at være part i en overskudsgivende virksomhed.

»Der er jo ikke noget, der er gratis her i livet, hellere ikke at købe en del af en virksomhed, der laver et pænt overskud,« siger René Bukrinsky, som dermed peger tilbage på Credocoms seneste 2007-regnskab, hvor selskabet tredoblede sit resultat til 525.000 kroner før skat.

Credocom-direktør Rene Bukrinsky betegner kapitalforhøjelsen som skatteteknisk manøvre, således at selskab får det fulde gavn af midlerne, uden at beløbet bliver beskattet.

»Jeg har ikke brug for at få pengene ud i mit holdingselskab, så derfor har vi valgt at sige, at pengene er bedre tjent i firmaets kasse,« lyder det fra Credocom-bossen.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job