Bestyrelsesmedlemmer køber Kerfi-boss ud af Credocom

Credocom-direktør René Bukrinsky har nu fundet en løsning på det problem, der opstod da Steen Louis Reinholdt forlod Credocom for at blive direktør i og medejer af Kerfi. Reinholdts ejerandel er nu videresolgt til Bjørn Nielsen og Claus Matthiesen, der er formand for Credocoms bestyrelse.

Forhandleren Credocom har fået en kapitalforhøjelse på 214.286 kroner til kurs 140. Pengene stammer fra aktier, som daværende medejer Steen Louis Reinholdt havde i selskabet.

Samtidig har bestyrelsesformand Claus Matthiesen og Bjørn Nielsen købt sig til en plads i Credocoms ledelse. Og Credocom-boss Rene Bukrinsky lægger hellere ikke skjul på, at det skal koste noget, at være part i en overskudsgivende virksomhed.

»Der er jo ikke noget, der er gratis her i livet, hellere ikke at købe en del af en virksomhed, der laver et pænt overskud,« siger René Bukrinsky, som dermed peger tilbage på Credocoms seneste 2007-regnskab, hvor selskabet tredoblede sit resultat til 525.000 kroner før skat.

Credocom-direktør Rene Bukrinsky betegner kapitalforhøjelsen som skatteteknisk manøvre, således at selskab får det fulde gavn af midlerne, uden at beløbet bliver beskattet.

»Jeg har ikke brug for at få pengene ud i mit holdingselskab, så derfor har vi valgt at sige, at pengene er bedre tjent i firmaets kasse,« lyder det fra Credocom-bossen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job