Bestyrelsesmedlemmer køber Kerfi-boss ud af Credocom

Credocom-direktør René Bukrinsky har nu fundet en løsning på det problem, der opstod da Steen Louis Reinholdt forlod Credocom for at blive direktør i og medejer af Kerfi. Reinholdts ejerandel er nu videresolgt til Bjørn Nielsen og Claus Matthiesen, der er formand for Credocoms bestyrelse.

Forhandleren Credocom har fået en kapitalforhøjelse på 214.286 kroner til kurs 140. Pengene stammer fra aktier, som daværende medejer Steen Louis Reinholdt havde i selskabet.

Samtidig har bestyrelsesformand Claus Matthiesen og Bjørn Nielsen købt sig til en plads i Credocoms ledelse. Og Credocom-boss Rene Bukrinsky lægger hellere ikke skjul på, at det skal koste noget, at være part i en overskudsgivende virksomhed.

»Der er jo ikke noget, der er gratis her i livet, hellere ikke at købe en del af en virksomhed, der laver et pænt overskud,« siger René Bukrinsky, som dermed peger tilbage på Credocoms seneste 2007-regnskab, hvor selskabet tredoblede sit resultat til 525.000 kroner før skat.

Credocom-direktør Rene Bukrinsky betegner kapitalforhøjelsen som skatteteknisk manøvre, således at selskab får det fulde gavn af midlerne, uden at beløbet bliver beskattet.

»Jeg har ikke brug for at få pengene ud i mit holdingselskab, så derfor har vi valgt at sige, at pengene er bedre tjent i firmaets kasse,« lyder det fra Credocom-bossen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse