Dell udfordrer HP's føring inden for server-salg

HP er stadig størst når det kommer til antallet af solgte servere. Men Dell nærmer sig hastigt ifølge nye tal fra Gartner.

HP er førende når det gælder servere, men Dell spiser sig ind på føringen i raskt tempo. Det viser de seneste kvartalstal fra Gartner. HP har længe siddet på føringen men hvis Dell fortsætter den nuværende vækst vil selskabet snart kunne sætte sig på den trone. Det skriver nyhedstjensten digi.no

Antallet af solgte servere steg med 12 procent i forhold til tredje kvartal sidste år. Det endelige salg i kvartalet endte på 1,8 millioner enheder.
HP sælger fortsat dyrere løsninger og målt på værdi, ville HP endnu være langt foran. Men mange kunder køber billige og skalérbare AMD/Intel servere.
HP er fortsat større end Dell i Europa, men i USA har Dell passeret HP.

HP solgte i tredje kvartal i år 503,419 server-enheder, der svarer til en anddel af de totale solgte servere på 27,3 procent. Væksten for HP fra tredje kvartal 2004 til samme periode i år var på 7,4 procent.

Dell solgte 417,249 servere, svarende til en anddel af det samlede salg på 22,6 procent. Men Dells vækst på området nåede 20,3 procent fra Q3 i 2004 og til samme periode i 2005.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere