Leasingcirkus plager Konica Minolta

Krakket Konica Minolta-forhandler efterlader tocifret milliongæld.

Artikel top billede

Halvandet år efter at Konica Minolta fyrede Horsens-forhandleren AM IT Partner efter brud på producentens etiske regler, er der nu ved at komme skred i sagen.

Kort efter opsigelsen fra Konica Minolta gik forhandleren konkurs og blotlagde et leasingcirkus, hvor de to tidligere direktører, Lars Bo Midtgaard og Claus Andersen, havde ført en stribe kunder bag lyset med forfalskede serviceaftaler og fupkontrakter. Indtil videre lyder regningen fra kreditorerne på 21 millioner kroner.

Sammen med konkursboets kurator Bjørn Wittrup har Konica Minolta sagsøgt de to tidligere direktører med krav om erstatning på 1,6 millioner kroner. En større kulegravning af selskabets regnskaber, som ventes færdig ved udgangen af denne måned, kan dog føre til, at det endelige krav kan blive betydeligt større.

»Jeg har en forventning om, at ikke alle leasingaftaler er medtaget i regnskabet, og det kan i teorien føre til, at jeg forhøjer erstatningskravet mod den tidligere ledelse,« siger Bjørn Wittrup.

AM IT Partners bankforbindelse, Konica Minolta og de involverede leasingselskaber har tilsammen godt 17 millioner kroner til gode i konkursboet. Dertil kommer krav fra en række kunder, som efter konkursen pludselig stod uden service på deres print- og kopimaskiner.

Samtidig er politiet i Horsens efter flere politianmeldelser af de to direktører ved at afslutte deres efterforskning, som forventes at føre til en sigtelse for bedrageri.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Lars Bo Midtgaard og Claus Andersen, som i dag er aktive i den Vejle-baserede kopiforhandler Totalkopi.

Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra Konica Minoltas direktør Martin Rahbek.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos