Link2-IT trukket ned af partners krise

Krisen hos det lille danske softwarehus Opportunity Solutions har smittet af på it-forhandler-netværket, Link2-IT. I 2003 næsten tredoblede Link2-IT sit underskud på grund af en stor fejlslagen salgskampagne for selskabets produkt.

Forhandlernetværket Link2-IT blev i regnskabsåret 2003 ramt hårdt i maven af krisen hos det lille softwarehus Opportunity Solutions. Netværket, der består af en række mindre regionale it-huse, havde postet et større beløb i en fælles markedsføringskampagne for at få sat gang i salget af Opportunity Solutions produkt, Info-Connector.

Men de økonomiske problemer hos Opportunity Solutions, som førte selskabet på afgrundens rand inden det blev reddet af ny kapital for et par uger siden, betød, at Link2-IT-netværket ikke fik noget ud af det investerede beløb. Derfor kunne netværket næsten tredoblet tabet til 570.000 kroner mod 213.000 i 2002.

»Vores satsning på Info-Connector fra Opportunity Solutions var en stor skuffelse. Vi har opbygget en stor pipeline på denne satsning, men vi har ikke været i stand til at lukke den i 2003. Vi forventer dog at få en del indtægter i 2004 på baggrund af vores aktiviteter i 2003, fordi Info-Connetor nu er blevet prissat anderledes og produktet er blevet betydeligt modnet,« fortæller administerende direktør i Link2-IT, Kenn Boe Hansen til IT-avisen ComON.

Som følge af de øgede aktiviteter vedrørende blandt andet salget af Info-Connector forventer Link2-IT overskud i 2004.

»Vores underskud er bestemt utilfredsstillende. Vi har som udgangspunkt haft en meget stor vækst i aktiviteter og omsætninger er steget med 75 procent, det har dog vist sig at være mere omkostningstungt at drive netværket en forventet. Dertil kommer prooblemerne i forbindelse med Opportunity Solutions,« forklarer Kenn Boe Hansen.

Indtægterne i Link2-IT stammer dels fra kontingentbetaling, dels fra beløb som Link2-IT får hver gang, at der generes en kundehenvisning til et selskab i netværket.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,