SKI tvinges til at ændre hver anden indkøbsaftale

En udtalelse fra Konkurrencestyrelsen tvinger nu SKI til at ændre eller helt droppe halvdelen af sine rammeaftaler, fordi de er i strid med EU's udbudsregler.

Artikel top billede

Halvdelen af de 48 rammeaftaler for offentlige indkøb under Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI), skal nu enten justeres eller helt fjernes. Det sker, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen tidligere i dag har udsendt en såkaldt vejledende udtalelse, som underkender SKI-kundernes ret til at selv at vælge hvilken form for udbud, de foretrækker.

Udtalelsen udspringer af en klage over et udbud af en konkret rådgivningsopgave, som blev udbudt af Lolland kommune. Det er praksis i denne sag, som styrelsen mener er i strid med EU's udbudsdirektiv.

Men også en række andre SKI-aftaler er skruet sammen på denne måde, og meldingen fra styrelsen har nu fået SKI til at bebude genudbud af hele 11 af de nuværende SKI-aftaler. Yderligere otte aftaler vil blive justeret med en uddybende vejledning, mens fem aftaler droppes helt. Dermed erkender SKI, at i alt 24 af de nuværende 48 SKI-aftaler er i strid med EU-reglerne. Tre af de berørte aftaler dækker levering af IT-udstyr og ydelser. Det drejer sig om aftalerne vedrørende kopi & print, tele & data og it-drift.

SKI’s konstituerede adm. direktør, Signe Lynggaard Madsen, hilser den vejledende udtalelse velkommen, men beklager samtidig den ulejlighed, som genudbuddet af en række af SKI’s rammeaftaler og omstillingen til det nye paradigme vil medføre for både offentlige kunder og for leverandører.

»Jeg beklager den store ulejlighed, som kunder og leverandører vil opleve i den omstillingsproces, vi har indledt. I SKI er vi allerede i færd med at rette ind til den mere restriktive juridiske fortolkning af EU’s udbudsregler, der blandt andet ligger til grund for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledende udtalelse,« siger Signe Lynggaard Madsen, der tiltrådte den 7. december 2010 efter fyringen af SKI-direktør Søren Jakobsen.

Hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er kontorchef Pia Ziegler tilfreds med SKIs reaktion.

»SKI har overfor os tilkendegivet, at også andre aftaler indeholder samme problemstilling, og at disse vil blive udbudt på ny. Jeg konstaterer, at SKI har taget vores udtalelse til efterretning, hvilket jeg glæder mig over,« lyder det fra Pia Ziegler.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S