SKI tvinges til at ændre hver anden indkøbsaftale

En udtalelse fra Konkurrencestyrelsen tvinger nu SKI til at ændre eller helt droppe halvdelen af sine rammeaftaler, fordi de er i strid med EU's udbudsregler.

Artikel top billede

Halvdelen af de 48 rammeaftaler for offentlige indkøb under Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI), skal nu enten justeres eller helt fjernes. Det sker, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen tidligere i dag har udsendt en såkaldt vejledende udtalelse, som underkender SKI-kundernes ret til at selv at vælge hvilken form for udbud, de foretrækker.

Udtalelsen udspringer af en klage over et udbud af en konkret rådgivningsopgave, som blev udbudt af Lolland kommune. Det er praksis i denne sag, som styrelsen mener er i strid med EU's udbudsdirektiv.

Men også en række andre SKI-aftaler er skruet sammen på denne måde, og meldingen fra styrelsen har nu fået SKI til at bebude genudbud af hele 11 af de nuværende SKI-aftaler. Yderligere otte aftaler vil blive justeret med en uddybende vejledning, mens fem aftaler droppes helt. Dermed erkender SKI, at i alt 24 af de nuværende 48 SKI-aftaler er i strid med EU-reglerne. Tre af de berørte aftaler dækker levering af IT-udstyr og ydelser. Det drejer sig om aftalerne vedrørende kopi & print, tele & data og it-drift.

SKI’s konstituerede adm. direktør, Signe Lynggaard Madsen, hilser den vejledende udtalelse velkommen, men beklager samtidig den ulejlighed, som genudbuddet af en række af SKI’s rammeaftaler og omstillingen til det nye paradigme vil medføre for både offentlige kunder og for leverandører.

»Jeg beklager den store ulejlighed, som kunder og leverandører vil opleve i den omstillingsproces, vi har indledt. I SKI er vi allerede i færd med at rette ind til den mere restriktive juridiske fortolkning af EU’s udbudsregler, der blandt andet ligger til grund for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledende udtalelse,« siger Signe Lynggaard Madsen, der tiltrådte den 7. december 2010 efter fyringen af SKI-direktør Søren Jakobsen.

Hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er kontorchef Pia Ziegler tilfreds med SKIs reaktion.

»SKI har overfor os tilkendegivet, at også andre aftaler indeholder samme problemstilling, og at disse vil blive udbudt på ny. Jeg konstaterer, at SKI har taget vores udtalelse til efterretning, hvilket jeg glæder mig over,« lyder det fra Pia Ziegler.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos