Kontor Syd gør 11 chefer til medejere

Otte millioner kroner i overskud før skat på baggrund af en omsætning på omkring 210 millioner kroner lægger baggrund for, at Kontor Syd-gruppen nu gør 11 medarbejdere til medejere.

Kontor Syd sætter en tyk streg under at være sværvægter i den frivillige CBC-kæde med et overskud på otte millioner kroner før skat og en omsætning i omegnen af 210 millioner kroner.

Samtidig med offentliggørelsen af årsresultat fra 2007/08 melder Kontor Syd-ejer Svend-Aage Kjær ud, at han har gjort 11 afdelingschefer til medejere af Kontor Syd.

»Jeg skal bruge min tid på at gå ud og købe virksomheder op. Helst i det syd- og sønderjyske, så det kan bakke op om vores eksisterende forretning,« siger Svend-Aage Kjær.

Han nægter, at den nye struktur betyder, at han er på vej ud af forretningen.

»Jeg vil ikke kalde det et generationsskifte. For jeg er ikke parat til at stoppe nu. Det handler om, at jeg vil bruge min tid på det, der er sjovt og sprede kompetencerne i virksomheden. Jeg har nogle dygtig afdelingschefer, som jeg derfor har gjort til medejere,« fortæller Svens-Aage Kjær.

Den nye organisation kommer efter et år, hvor organisationen er blevet trimmet efter opkøb af blandt andet to CBC-kolleger. Den trimning er nu færdig, og der skal derfor mere fokus på vækst.

»Jeg har fået at vide af min bestyrelse, at jeg skal ud og købe virksomheder op,« griner Svend-Aage Kjær.

Samtidig har Svend-Aage Kjær købt de to hidtidige medejere ud af Kontor Syds ERP-selskab, IT Solution Point.

»Jeg har købt Bent Christensen og Bent Laursen ud og gjort et par dygtige medarbejdere til medejere i stedet for,« fortæller Svend-Aage Kjær.

Bent Christensen var en passiv investor, der har tjent penge på at starte den lokale virksomhed. Infocom (kendt som Mærsk Data Defence), mens Bent Laursen oprindeligt var direktør for IT Solutions Point.

For Svend-Aage Kjær har den nye struktur i Kontor Syd-gruppen været vigtig.

»Jeg har nået et punkt, hvor jeg skal lade være med at lave de ting, som jeg ikke er dygtig til. Derfor har jeg delegeret arbejdet ud og vil lave det, jeg er god til: køb af virksomheder, lidt salg og marketing og så de bløde ydelser, som gør, at medarbejderne synes det er sjovt at arbejde for Kontor Syd.«

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job