Kontor Syd gør 11 chefer til medejere

Otte millioner kroner i overskud før skat på baggrund af en omsætning på omkring 210 millioner kroner lægger baggrund for, at Kontor Syd-gruppen nu gør 11 medarbejdere til medejere.

Kontor Syd sætter en tyk streg under at være sværvægter i den frivillige CBC-kæde med et overskud på otte millioner kroner før skat og en omsætning i omegnen af 210 millioner kroner.

Samtidig med offentliggørelsen af årsresultat fra 2007/08 melder Kontor Syd-ejer Svend-Aage Kjær ud, at han har gjort 11 afdelingschefer til medejere af Kontor Syd.

»Jeg skal bruge min tid på at gå ud og købe virksomheder op. Helst i det syd- og sønderjyske, så det kan bakke op om vores eksisterende forretning,« siger Svend-Aage Kjær.

Han nægter, at den nye struktur betyder, at han er på vej ud af forretningen.

»Jeg vil ikke kalde det et generationsskifte. For jeg er ikke parat til at stoppe nu. Det handler om, at jeg vil bruge min tid på det, der er sjovt og sprede kompetencerne i virksomheden. Jeg har nogle dygtig afdelingschefer, som jeg derfor har gjort til medejere,« fortæller Svens-Aage Kjær.

Den nye organisation kommer efter et år, hvor organisationen er blevet trimmet efter opkøb af blandt andet to CBC-kolleger. Den trimning er nu færdig, og der skal derfor mere fokus på vækst.

»Jeg har fået at vide af min bestyrelse, at jeg skal ud og købe virksomheder op,« griner Svend-Aage Kjær.

Samtidig har Svend-Aage Kjær købt de to hidtidige medejere ud af Kontor Syds ERP-selskab, IT Solution Point.

»Jeg har købt Bent Christensen og Bent Laursen ud og gjort et par dygtige medarbejdere til medejere i stedet for,« fortæller Svend-Aage Kjær.

Bent Christensen var en passiv investor, der har tjent penge på at starte den lokale virksomhed. Infocom (kendt som Mærsk Data Defence), mens Bent Laursen oprindeligt var direktør for IT Solutions Point.

For Svend-Aage Kjær har den nye struktur i Kontor Syd-gruppen været vigtig.

»Jeg har nået et punkt, hvor jeg skal lade være med at lave de ting, som jeg ikke er dygtig til. Derfor har jeg delegeret arbejdet ud og vil lave det, jeg er god til: køb af virksomheder, lidt salg og marketing og så de bløde ydelser, som gør, at medarbejderne synes det er sjovt at arbejde for Kontor Syd.«

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S