Kontor Syd gør 11 chefer til medejere

Otte millioner kroner i overskud før skat på baggrund af en omsætning på omkring 210 millioner kroner lægger baggrund for, at Kontor Syd-gruppen nu gør 11 medarbejdere til medejere.

Kontor Syd sætter en tyk streg under at være sværvægter i den frivillige CBC-kæde med et overskud på otte millioner kroner før skat og en omsætning i omegnen af 210 millioner kroner.

Samtidig med offentliggørelsen af årsresultat fra 2007/08 melder Kontor Syd-ejer Svend-Aage Kjær ud, at han har gjort 11 afdelingschefer til medejere af Kontor Syd.

»Jeg skal bruge min tid på at gå ud og købe virksomheder op. Helst i det syd- og sønderjyske, så det kan bakke op om vores eksisterende forretning,« siger Svend-Aage Kjær.

Han nægter, at den nye struktur betyder, at han er på vej ud af forretningen.

»Jeg vil ikke kalde det et generationsskifte. For jeg er ikke parat til at stoppe nu. Det handler om, at jeg vil bruge min tid på det, der er sjovt og sprede kompetencerne i virksomheden. Jeg har nogle dygtig afdelingschefer, som jeg derfor har gjort til medejere,« fortæller Svens-Aage Kjær.

Den nye organisation kommer efter et år, hvor organisationen er blevet trimmet efter opkøb af blandt andet to CBC-kolleger. Den trimning er nu færdig, og der skal derfor mere fokus på vækst.

»Jeg har fået at vide af min bestyrelse, at jeg skal ud og købe virksomheder op,« griner Svend-Aage Kjær.

Samtidig har Svend-Aage Kjær købt de to hidtidige medejere ud af Kontor Syds ERP-selskab, IT Solution Point.

»Jeg har købt Bent Christensen og Bent Laursen ud og gjort et par dygtige medarbejdere til medejere i stedet for,« fortæller Svend-Aage Kjær.

Bent Christensen var en passiv investor, der har tjent penge på at starte den lokale virksomhed. Infocom (kendt som Mærsk Data Defence), mens Bent Laursen oprindeligt var direktør for IT Solutions Point.

For Svend-Aage Kjær har den nye struktur i Kontor Syd-gruppen været vigtig.

»Jeg har nået et punkt, hvor jeg skal lade være med at lave de ting, som jeg ikke er dygtig til. Derfor har jeg delegeret arbejdet ud og vil lave det, jeg er god til: køb af virksomheder, lidt salg og marketing og så de bløde ydelser, som gør, at medarbejderne synes det er sjovt at arbejde for Kontor Syd.«

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS