Fejlsatsninger og uenighed hos ejere bag Zitech-konkurs

De to ejere bag Zitech kunne ikke enes om vejen frem for Zitech.

Et fejlslagent mediecenter-projekt var medvirkende årsag til, at det til sidst gik galt for Zitech. Virksomheden havde for fire år siden på vej med et støjsvagt mediecenter, som man selv havde udviklet og ville sælge både i Danmark og i udlandet. Men projektet blev aldrig gennemført og til sidst opgivet.

Advokat Christian Elmer, der repræsenter kurator i Zitechs konkursbo, Jørgen Elmer oplyser, at ejerne har beskrevet vejen til Zitechs som »en række fejlslagne satsninger samt uenigheder mellem ejerne«.

»Der var uenighed om, hvordan Zitech skulle kører videre og i hvilket omfang, det skulle fortsætte,« siger Christian Elmer.

Overfor CRN er de to hidtidige ejere, Mette Agerlin og Rene Nortung ganske fåmælte om, hvilke projekter der gik galt og førte til konkursen, men Mette Agerlin indrømmer dog, at satsningen på et mediecenter ikke levede op de to ejeres ambitioner.

»Mediecenteret var et af de projekter, der ikke gik som forventet,« siger tidligere medejer af Zitech, Mette Agerlin.

Hun dannede tidligere privat par med den anden ejer, Rene Nortung, og syntes, det er godt at de to nu splittes omkring Zitech-butikkerne.

»Det er på tide at komme videre med det, man skal her i livet,« siger Mette Agerlin.

Samarbejdet mellem de to fortsætter dog omkring en virksomhed med hosting og computerudlejning samt et konferencecenter og udlejning af kontorer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS