Danskerne køber multimediegoder for millioner

Atea regner med en omsætning på 500 millioner kroner på lønpakker i år. Den omdiskuterede multimedieskat er i følge Atea-direktør Søren Jensen en god forretning for både danskere og Atea.

Multimedieskattens fødsel var akkompagneret af et ramaskrig, men de kritiske røster er ikke længere så højrøstet. Mange har nemlig opdaget, at skatten også har mulighed for kontante fordele.

Det fordelagtige ved multimedieskatten er, at man kun bliver beskattet én gang, uanset hvor mange goder man får stillet til rådighed.
Sideløbende er det med den nye skat blevet muligt at få stillet computere og mobiltelefoner til rådighed finansieret med en lønnedgang.
Beskatningen på 3.000 kr om året betyder, at man blot skal vælge goder for over 250 kroner om måneden, så er der penge at spare.

Det har fået mange danskere til at få stillet skattefrie goder til deres rådighed. Ikke mindst telefoner og computere – i stor stil.

”Det er et område med en enorm vækst og vores hurtigt voksende forretningsområde i øjeblikket. Selvfølgelig forstærket af vores opkøb af Belle Balance,” forklarer direktør Søren Jensen hos Atea, der sammensætter fleksible lønpakker til cirka 400 virksomheder.

”I årets første seks måneder har vi bistået cirka 32.000 danskere i udformning af en lønpakke i en eller anden forstand. Overordnet administrerer vi nu lønordninger for 370.000 danskere. Det kan være alt fra sundheds-, Brobizz- eller avisordninger, men i øjeblikket er det i særdeleshed multimediegoder som computere eller mobiltelefoner,” siger Søren Jensen.

Han regner med, at de eftertragtede lønpakker betyder, at Atea får en omsætning på 500 millioner kroner i årets regnskab.

Atea har også registreret den klare tendens, at medarbejderne erhverver high-end produkter udfra devisen: Jeg får råd til mere.

Læses lige nu

    Annonce

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,