Erstatningskrav mod Jensby i IT Factory sag

Asger Jensbys svigt i IT Factory sagen er så omfattende, at der nu bliver rejst erstatningskrav mod ham. Også revisionsfirmaet KPMG bliver mødt af krav.

Stein Bagger kunne kun begå sin milliardsvindel, fordi Asger Jensby svigtede sit ansvar. Så hårdt trækker kurator linjen op i sin netop afleverede redegørelse om IT Factory sagen.

Derfor kan Asger Jensby se frem til at modtage et erstatningskrav fra kurator Boris Frederiksen.

»I forhold til bestyrelsen skal det bemærkes, at der efter kurators vurdering er tale om, at der foreligger væsentlige svigt og manglende tilsyn fra bestyrelsens side med direktionen, hvilket svigt har gjort det muligt for direktør Stein Bagger ved dokumentfalsk at gennemføre den svigagtige aktivitet i IT Factory,« skriver Boris Frederiksen i sin redegørelse over konkursboet.

Den øvrige bestyrelse bliver også ramt. Udover Asger Jensby og Stein Bagger var det Henning Børgesen. Revisionsfirmaet KPMG vil også blive mødt af erstatningskrav.

»Kurator har overfor hovedkreditorerne i IT Factory A/S indstillet, at der må antages at foreligge faglige fejl i forbindelse med opstillingen af, aflæggelsen af, revisionen af, påtegningen af og påtegningen på årsrapporterne for 2005, 2006 og 2007,« skriver Boris Frederiksen i redegørelsen.

»Kreditorerne har taget kurators indstilling til efterretning, og kurator arbejder derfor pt. på at opgøre et krav over for KPMG«.

Kurator mener, at Asger Jensby og KPMG er direkte skyldige i, at Stein Bagger kunne gennemføre svindlen.

»Disse forhold (bestyrelsens svigt, red.)- og de fejlbehæftede årsrapporter - vurderes at være den direkte årsag til den efterfølgende pr. 1. december indtrådte konkurs,« hedder det i redegørelsen.

Asger Jensbys firma JMI Invest, som han ejede med blandt andre Finn Nørbygaard, trak i alle år store summer ud af IT Factory på baggrund af store overskud i årsregnskaberne. Det kunne ComON allerede fortælle på konkursens første dag 1. december, og dagen efter indrømmede Asger Jensby transaktionerne til CRN’s søstermedie ComON.

Men de overskud var reelt enorme underskud, og bilagene til at afsløre det befandt sig i selskabets bogholderi. Derfor mener kurator, at både bestyrelsen og revisionsfirmaet har svigtet groft, da papirerne var tilgængelige.

KPMG, der kan se frem til et erstatningskrav på et trecifret millionbeløb, vil ikke acceptere kravet. Derfor ender sagen i retten.

»Vi mener, at vi i kraft af fiktiv dokumentation og fejlagtige oplysninger også er blevet bedraget i denne sag. Endvidere foreligger der mindst syv fiktive dokumenter, hvor KPMG's navn har været anvendt på et falsk grundlag over for leasingselskaber. Med kurators beslutning ser vi ikke anden udvej, end at sagen må prøves i retten,« udtaler Jesper Koefoed, Senior Partner i KPMG.

KPMG virker dog ikke helt sejrssikre. En meddelelse på deres hjemmeside slutter med ordene.

»Denne uheldige sag kan ikke bagatelliseres, men uanset, hvordan en eventuel sag måtte ende, så er vi overbeviste om, at vi fortsat vil have en solid virksomhed, og at vores kunder og samarbejdspartnere fortsat kan have tillid til KPMG som revisions- og rådgivningsfirma.«

Overfor Politiken.dk afviser Asger Jensby, at han har svigtet sit ansvar.

»Der skulle mere end almindelig kontrol med direktionen til. Man skulle have lavet en razzia, hvis man skulle have afdækket de ting, der skete. Vi passede bestyrelsesarbejdet i IT Factory på samme måde, som vi gjorde det andre steder. Derfor havde jeg nok et forfængeligt håb om, at kurator var kommet til en anden konklusion, men nu blev det så dagens dårlige nyhed«, siger Asger Jensby.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS