Dell varsler fyringer efter skuffende Q3

Efter pc- og servergiganten i går meddelte at man ikke når omsætningsmålet for Q3, venter afskedigelser blandt personalet.

Dell når ikke omsætningsmålet for årets Q3 og må nedjustere forventningerne. Årsagen er et »delvist« dårligere salg end ventet på forbrugermarkederne i USA og Storbritannien.

Den forventede omsætning justeres ned til 13,9 milliarder dollar, i forhold til de mellem 14,1 og 14,5 milliarder dollar der oprindeligt var målet.

Desuden trækker en ekstraordinær udgiftspost bundlinjen dybere ned, og aktionærerne må derfor vente 0,25 dollar i nettoresultat per aktie.
Cirka 300 millioner dollar har det kostet Dell at rette fejl på det de selv kalder »en lille del af den forrige generation af OptiPlex stationære pc'er« der ikke levede op til specifikationerne.
Øvrige 150 millioner skal dække reorganiseringer af staben.

Over for Wall Street Journal bekræfter en talsperson for Dell, at der vil blive tale om afskedigelser, men vil ikke anslå hvor mange der kommer til at stå uden job. Talspersonen vil kun sige, at det kommer til at dreje sig om »en lille del« af selskabets 61.000 ansatte på verdensplan.

»Tiltagene skal gøre forretningen mere strømlinet og forbedre effektiviteten. Selskabet fortsætter med at re-fokusere på produkter med højere værdi og på tjenester samtidig med, at man optimerer lønsomheden,« lyder det i meddelelsen fra Dell.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere