IDC skruer ned for serverforventninger

Serversalget udvikler sig værre end forventet. Ingen udsigt til at servermarkedet vender tilbage til 2008-niveau, forudser IDC.

Der er ingen udsigt til at serversalget vender tilbage til de gode tider sidste år, hvor det europæiske serversalg nåede en omsætning på næsten 100 milliarder kroner. Analysefirmaet IDC tegner et billede af servermarkedet med mørke farver, der er endnu mere dystre end hidtil. Mens IDC tidligere troede, at salget af servere ville rette sig hurtigere, vurder analysehuset nu, at der ikke vil være en tilbagevenden til 2008-niveauet indenfor en årrække.

IDC-forudsigelsen for de næste fem år viser, at når 2013 er overstået om små fem år, vil salget kun være på 68 milliarder kroner, godt en tredjedel mindre end sidste år.

»IDC har sænket forventningerne for at afspejle den fulde konsekvens af den recession som har ramt servermarkedet,« siger IDC’s europæiske programdirektør for systemer og infrastrukturløsninger, Nathaniel Martinez.

I andet kvartal af 2009 blev der solgt servere for 15 milliarder kroner i Europa, Mellemøsten og Afrika. Det er et fald på 39 procent i forhold til samme periode året før og det fjerde kvartal i træk, hvor omsætningen var for nedadgående.

Andet halvår af 2009 vil fortsætte med at udvise fald på helårsbasis, som vil være mere omfattende målt i omsætning end i antal solgte enheder, på grund af den generelle tendens med faldende stykpriser.. Omsætningsfaldet vil langsomt tage af i styrke i løbet af de kommende fire kvartaler, hvor positiv vækst vil vente på sig indtil tredje kvartal af 2010, vurderer IDC.

Største lyspunkt er forventningerne til x86-serverne, der vil kannibalisere det øvrige servermarked, hvor kunderne i stigende grad vil efterspørge billigere x86-kasser, mens ikke-x86-løsninger vil blive gjort til standardprodukter, der vil falde ned i værdikæden.

»Stigende konsolidering, behov for rationalisering og virksomhedernes budgetbegrænsninger vil spille en stor rolle i dannelsen af serverefterspørgslen,« siger researchanalytiker i IDC, Giorgio Nebuloni.
 

 

 

Forventet europæisk serversalg, Mia DKK

2008 2009 2010 2011 2012 2013
98 66 64 65 66 68

 

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS