Struer Data tager røde tal med ro

Nyt medlemsskab af Telekæden har kostet tid og penge, og så er det også dyrt at fastholde medarbejdere i krisetider, lyder det fra Struer Datas direktør efter underskud på små 100.000 kroner.

Artikel top billede

Det blev til røde tal i Struer Datas regnskab for 2010, der viser et underskud før skat på 98.500 kroner. Det skal ses i forhold til et overskud året før på 365.000 kroner.

»Det er et samspil af mange ting. Vi er blevet medlemmer af Telekæden, og det har selvfølgelig kostet tid og penge at få det op at køre. Det har været et svært år generelt, og det er altid nemt at pege fingre af finanskrisen, selv om det da spiller ind på salget.« fortæller Struer Datas direktør Preben Næsgaard, som tilføjer, at ønsket om at fastholde medarbejdere også spiller ind på resultatet.

»Vi fyrede en enkelt medarbejder for et halvt års tid siden, og vi havde trukket det længe for at se, om vi ikke kunne undgå det,« siger direktøren om virksomheden, der i dag har syv medarbejdere tilknyttet.

Trods de røde tal er han fortrøstningsfuld.

»Det betyder ikke så meget, for vi har en god egenkapital,« siger direktøren, der trods Telenors nyligt opsagte aftale med Telekæden heller ikke mærker det store til priskrigen på mobilmarkedet.

»Vores oplevelse er, at erhvervskunder ser på løsninger og den vejledning, vi kan tilbyde. Langt fra alle ønsker det billigste produkt.«

Generelt har han svært ved at vurdere, om markedet er ved at lysne.

»Det synes, som om at markedet er ved at vende, men det svinger meget. Det er blevet meget mere ujævnt, og for eksempel kan vi have rigtig travlt i to dage, som bliver fulgt af to dage, hvor der ikke er noget at lave.«
 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job