Struer Data tager røde tal med ro

Nyt medlemsskab af Telekæden har kostet tid og penge, og så er det også dyrt at fastholde medarbejdere i krisetider, lyder det fra Struer Datas direktør efter underskud på små 100.000 kroner.

Artikel top billede

Det blev til røde tal i Struer Datas regnskab for 2010, der viser et underskud før skat på 98.500 kroner. Det skal ses i forhold til et overskud året før på 365.000 kroner.

»Det er et samspil af mange ting. Vi er blevet medlemmer af Telekæden, og det har selvfølgelig kostet tid og penge at få det op at køre. Det har været et svært år generelt, og det er altid nemt at pege fingre af finanskrisen, selv om det da spiller ind på salget.« fortæller Struer Datas direktør Preben Næsgaard, som tilføjer, at ønsket om at fastholde medarbejdere også spiller ind på resultatet.

»Vi fyrede en enkelt medarbejder for et halvt års tid siden, og vi havde trukket det længe for at se, om vi ikke kunne undgå det,« siger direktøren om virksomheden, der i dag har syv medarbejdere tilknyttet.

Trods de røde tal er han fortrøstningsfuld.

»Det betyder ikke så meget, for vi har en god egenkapital,« siger direktøren, der trods Telenors nyligt opsagte aftale med Telekæden heller ikke mærker det store til priskrigen på mobilmarkedet.

»Vores oplevelse er, at erhvervskunder ser på løsninger og den vejledning, vi kan tilbyde. Langt fra alle ønsker det billigste produkt.«

Generelt har han svært ved at vurdere, om markedet er ved at lysne.

»Det synes, som om at markedet er ved at vende, men det svinger meget. Det er blevet meget mere ujævnt, og for eksempel kan vi have rigtig travlt i to dage, som bliver fulgt af to dage, hvor der ikke er noget at lave.«
 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S