Struer Data tager røde tal med ro

Nyt medlemsskab af Telekæden har kostet tid og penge, og så er det også dyrt at fastholde medarbejdere i krisetider, lyder det fra Struer Datas direktør efter underskud på små 100.000 kroner.

Artikel top billede

Det blev til røde tal i Struer Datas regnskab for 2010, der viser et underskud før skat på 98.500 kroner. Det skal ses i forhold til et overskud året før på 365.000 kroner.

»Det er et samspil af mange ting. Vi er blevet medlemmer af Telekæden, og det har selvfølgelig kostet tid og penge at få det op at køre. Det har været et svært år generelt, og det er altid nemt at pege fingre af finanskrisen, selv om det da spiller ind på salget.« fortæller Struer Datas direktør Preben Næsgaard, som tilføjer, at ønsket om at fastholde medarbejdere også spiller ind på resultatet.

»Vi fyrede en enkelt medarbejder for et halvt års tid siden, og vi havde trukket det længe for at se, om vi ikke kunne undgå det,« siger direktøren om virksomheden, der i dag har syv medarbejdere tilknyttet.

Trods de røde tal er han fortrøstningsfuld.

»Det betyder ikke så meget, for vi har en god egenkapital,« siger direktøren, der trods Telenors nyligt opsagte aftale med Telekæden heller ikke mærker det store til priskrigen på mobilmarkedet.

»Vores oplevelse er, at erhvervskunder ser på løsninger og den vejledning, vi kan tilbyde. Langt fra alle ønsker det billigste produkt.«

Generelt har han svært ved at vurdere, om markedet er ved at lysne.

»Det synes, som om at markedet er ved at vende, men det svinger meget. Det er blevet meget mere ujævnt, og for eksempel kan vi have rigtig travlt i to dage, som bliver fulgt af to dage, hvor der ikke er noget at lave.«
 

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S