TastSelv-succes giver besparelse på 4,5 millioner

I de seneste 14 dage har told- og skattemedarbejdere over hele landet kontaktet 90.000 mindre og mellemstore danske virksomheder. Det er sket for at få dem til at slutte trop til de i forvejen 150.000 virksomheder, der hvert år indberetter moms og A-skat via internettet.

Målet var at få 30.000 virksomheder til at hoppe med på vognen. Det lykkedes. Da de ansatte i ToldSkat fredag eftermiddag den 2. april havde foretaget de sidste opkald havde godt 35.000 virksomheder meldt sig til. Det meddeler underdirektør i ToldSkat, Steffen Hansen, til IT-avisen ComON.

Dermed kan ToldSkat nu se frem til en årlig besparelse på over 4,5 millioner kroner - en halv million mere end ventet - fordi virksomhederne dropper girokortene og benytte internettet i stedet for. Mere end 120.000 momsangivelser og 50.000 A-skatteangivelser om året er nu flyttet fra papir til skærm.

Derudover vil virksomhederne også spare penge ved den elektroniske indberetning. Alene i porto vil besparelsen udgøre mindst trekvart million kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere