Tidligere Atea-direktør går til Eltel

Tidligere Atea-direktør Henrik Hviid skal lede et nyt Unified Communications-koncept hos Eltel målrettet smb-markedet. Det skal sælges gennem Aastras forhandlernet.

Artikel top billede

Mellemstore virksomheder med op til 500 ansatte er målet for et nyt forretningsområde som Eltel har udviklet med ip-producenten Aastra Telecom. Det nye koncept går ud på at sælge Unified Communications som en service lidt efter cloud-filosofien.

Det nye forretningsområde, som den tidligere Atea-profil Henrik Hviid skal stå spidsen, er skræddersyet til at ikke kun at blive solgt direkte af Eltel, men også via Aastra Telecoms forhandlernet.

Henrik Hviid, der indtil januar sad som divisionsdirektør for Communications hos Atea, får betegnelsen UC Expansion Director hos Eltel.

»Det er med fuldt overlæg, at vi har givet Henrik Hviid den unikke stillingsbetegnelse: »UC Expansion Director«, der ifølge Google ikke findes andre steder, for det er både nyt og krævende at skulle dyrke Eltels nye UC-forretningsområde op fra bunden. Henrik Hviid er imidlertid i besiddelse af både de faglige forudsætninger og den personlige drivkraft, der skal til for at få vores ambitiøse plan ført ud i livet,« udtaler Eltels direktør Per Ingemann.

Salget af Eltels nye UC-as-a-service-koncept kommer til at ske vi AastraTelecoms nye Aastra Advanced Service Reseller-program.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S