Artikel top billede

Dixons tror ikke på Fona

Fona klarer sig så dårligt, at den engelske retailkoncern Dixons nu nedskriver værdien af sine aktier i Fonas moderselskab med 180 millioner kroner.

Krisen på det danske consumermarked har de seneste år gjort indhug i omsætning og overskud i Fona. Det slår nu igennem i regnskabet for den engelske koncern Dixons Retail, som ejer 40 procent af aktierne i Fonas moderselskab, F Group.

Af en note til Dixons koncernregnskab fremgår det, at værdien af F Group-aktierne er blevet nedskrevet med knap 180 millioner kroner. Det er ifølge chefen for Dixons nordiske forretning i Elkjøp/Elgiganten, Ronny Blomseth, en nedskrivning på 85 procent af den hidtidige værdi på cirka 210 millioner kroner.

»Resultaterne, som Fona har præsenteret de seneste to år, har været nedadgående. Derfor kan vi ikke forsvare at bogføre en værdi af F Group-aktierne på det hidtidige niveau,« siger Ronny Blomseth.

Han afviser samtidig bestemt, at nedskrivningen er første skridt på vejen til at Dixons trækker sig ud af F Group.

F Groups direktør Michael Kjær ønsker ikke at kommentere sagen, men henviser til at beslutningen om nedskrivningen af F Group-aktierne alene ligger hos Dixons.

F Group har de seneste år mistet op mod ti procent af sin omsætning, som i dag er på knap to milliarder kroner. I det seneste regnskab præsterede F Group et beskedent overskud på 30 millioner kroner før skat.

Dixons købte sig i 2006 ind i F Group med en ejerandel på 40 procent, mens de oprindelige eneejere i Fona, familien Kjær, fortsat sidder på 60 procent af ejerskabet gennem selskabet MMP Invest.

Af det seneste regnskab i F Group fremgår det også, at ejerne de seneste to år har trukket udbytte ud af Fona på i alt 180 million kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere