Dixons tror ikke på Fona

Fona klarer sig så dårligt, at den engelske retailkoncern Dixons nu nedskriver værdien af sine aktier i Fonas moderselskab med 180 millioner kroner.

Artikel top billede

Krisen på det danske consumermarked har de seneste år gjort indhug i omsætning og overskud i Fona. Det slår nu igennem i regnskabet for den engelske koncern Dixons Retail, som ejer 40 procent af aktierne i Fonas moderselskab, F Group.

Af en note til Dixons koncernregnskab fremgår det, at værdien af F Group-aktierne er blevet nedskrevet med knap 180 millioner kroner. Det er ifølge chefen for Dixons nordiske forretning i Elkjøp/Elgiganten, Ronny Blomseth, en nedskrivning på 85 procent af den hidtidige værdi på cirka 210 millioner kroner.

»Resultaterne, som Fona har præsenteret de seneste to år, har været nedadgående. Derfor kan vi ikke forsvare at bogføre en værdi af F Group-aktierne på det hidtidige niveau,« siger Ronny Blomseth.

Han afviser samtidig bestemt, at nedskrivningen er første skridt på vejen til at Dixons trækker sig ud af F Group.

F Groups direktør Michael Kjær ønsker ikke at kommentere sagen, men henviser til at beslutningen om nedskrivningen af F Group-aktierne alene ligger hos Dixons.

F Group har de seneste år mistet op mod ti procent af sin omsætning, som i dag er på knap to milliarder kroner. I det seneste regnskab præsterede F Group et beskedent overskud på 30 millioner kroner før skat.

Dixons købte sig i 2006 ind i F Group med en ejerandel på 40 procent, mens de oprindelige eneejere i Fona, familien Kjær, fortsat sidder på 60 procent af ejerskabet gennem selskabet MMP Invest.

Af det seneste regnskab i F Group fremgår det også, at ejerne de seneste to år har trukket udbytte ud af Fona på i alt 180 million kroner.

Læses lige nu

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job