Dixons tror ikke på Fona

Fona klarer sig så dårligt, at den engelske retailkoncern Dixons nu nedskriver værdien af sine aktier i Fonas moderselskab med 180 millioner kroner.

Artikel top billede

Krisen på det danske consumermarked har de seneste år gjort indhug i omsætning og overskud i Fona. Det slår nu igennem i regnskabet for den engelske koncern Dixons Retail, som ejer 40 procent af aktierne i Fonas moderselskab, F Group.

Af en note til Dixons koncernregnskab fremgår det, at værdien af F Group-aktierne er blevet nedskrevet med knap 180 millioner kroner. Det er ifølge chefen for Dixons nordiske forretning i Elkjøp/Elgiganten, Ronny Blomseth, en nedskrivning på 85 procent af den hidtidige værdi på cirka 210 millioner kroner.

»Resultaterne, som Fona har præsenteret de seneste to år, har været nedadgående. Derfor kan vi ikke forsvare at bogføre en værdi af F Group-aktierne på det hidtidige niveau,« siger Ronny Blomseth.

Han afviser samtidig bestemt, at nedskrivningen er første skridt på vejen til at Dixons trækker sig ud af F Group.

F Groups direktør Michael Kjær ønsker ikke at kommentere sagen, men henviser til at beslutningen om nedskrivningen af F Group-aktierne alene ligger hos Dixons.

F Group har de seneste år mistet op mod ti procent af sin omsætning, som i dag er på knap to milliarder kroner. I det seneste regnskab præsterede F Group et beskedent overskud på 30 millioner kroner før skat.

Dixons købte sig i 2006 ind i F Group med en ejerandel på 40 procent, mens de oprindelige eneejere i Fona, familien Kjær, fortsat sidder på 60 procent af ejerskabet gennem selskabet MMP Invest.

Af det seneste regnskab i F Group fremgår det også, at ejerne de seneste to år har trukket udbytte ud af Fona på i alt 180 million kroner.

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen