HP hugger direktør fra Norriq

(opdateret)HP Danmark har ansat Jakob Schou Meding som ny adm. direktør. Jakob Schou Meding kommer fra jobbet som direktør for Norriq Danmark.

Artikel top billede

Afløseren for Keld Jersild Olsen er fundet. HP har valgt at hente den hidtidige direktør for Norriq i Danmark, 43-årige Jakob Schou Meding.

Jakob Schou Meding har 14 års erfaring i branchen.

Med valget af Jakob Schou Meding har HP valgt en ekstern kandidat til jobbet i modsætning til, da man i sin tid ansatte Keld Jersild Olsen, der blev hentet fra egne rækker.

Karakteristisk for Jakob Schou Meding er, at hans karriere – ligesom HP allerøverste chef Leo Apotheker – er en karriere indenfor software – mere specifikt ERP.

Han startede sin it-karriere i 1997 hos ERP-producenten Damgaard, hvor han fulgte med over i både Navison og siden Microsoft indtil han i 2008 tiltrådte stillingen som direktør for Norriq Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS