Værdikamp

Værdi er nok et af de mest fortærskede ord i it-salgskanalen.

Artikel top billede

Alle vil gerne fortælle, at de »adderer« værdi/value. At de har deres plads i fødekæden. Hvilket selvfølgelig er vigtigt, fordi man skal have styr på, hvor man har sine styrker.

Men det handler jo ikke om, hvem der kan råbe værdi højst. Det er vigtigt at huske, at itsalgskanalen er et økosystem, hvor værdi også handler om den værdi, de enkelte led giver hinanden.

Forhandlere, distributører og producenter er alle led i en kæde, som tilsammen sikrer kanalens styrke. Det betyder også, at forhandleres værdi i fødekæden, er afhængige af de muligheder, som producenter og distributører giver dem.

Men hvad er værdi egentlig? Er det at sælge en vare? At missionere for den? Levere den? Eller er det alle tre dele og mere til?

Og er værdi det samme, når alt forandrer sig – som det hele tiden gør, når vi taler it? For it-salgskanalen er værdi også tilpasning. Faktisk er det et livsvilkår. For forandring kan sagtens være blodig.

Danske forhandlere har generelt været gode til at sno sig og finde nye veje til at retfærdiggøre deres eksistens. At vise, at de har værdi.

Et godt eksempel er Den gamle Falkoner Allé-butik, Stratek. Her har den nye ejer Jens Wedenborg flyttet Frederiksberg-forhandlerens fokus, og forstået at udnytte internettet. Ambitionen er ikke at blive en internetbutik, men at understøtte den fysiske forretning med en internetbutik. Samtidig er reparation og service blevet en større del af forretningskonceptet, når nu avancerne på computerne ikke er, hvad de har været.

Det, Stratek og Wedenborg kan byde ind med, er viden. Desværre er det en værdi, som hverken distributører eller producenter altid synes at gøre så meget for at understøtte.

Producenterne flytter service så langt væk fra forhandlerne som muligt og både producenter og distributører har prisstrukturer, der værdisætter størrelse og salgsmuskel mere end viden.

Konsekvensen kan blive, at der mangler forhandlere, om kan missionere for ny teknologi. Og i min bog er det ikke meget værd.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job