Erik Kaae: Kundens behov er vigtigere end cloud

Microsofts danske kanaldirektør advarer mod at lade begejstringen for cloud gå forud for hensynet til slutkundernes behov.

Artikel top billede

LOS ANGELES – Den stigende udbredelse af cloud-ydelser ændrer ikke på, at salg af it – hardware, software og services – først og fremmest er et spørgsmål om at skabe troværdighed ved at forstå og opfylde kundernes behov. Det siger Microsofts danske kanaldirektør, Erik Kaae, som sammen med godt 200 danske Microsoft-partnere i denne uge har deltaget i den årlige Worldwide Partner Conference i Los Angeles.

»Jeg er superbegejstret for cloud, og jeg tror på, at cloud er en god leveringsmekanisme til mange, mange kunder. Men cloud er ikke et spørgsmål og alt eller intet. Det vigtige for mig er ikke at sælge cloud, men at vi forstår og opfylder kundernes behov,« siger Erik Kaae, som samtidig erkender, at Microsoft endnu ikke kender alle svarene på, hvad cloud computing vil betyde for balancen mellem producenter og forhandlere.

»Vi er i en transformation, hvor vi prøver os frem, men vi har ikke alle svarene på de spørgsmål, som kanalen og kunderne stiller os,« siger han.

»Windows Azure og Office 365 er gode og stærke produkter, men det er samtidig produkter, som indtil bliver sendt på markedet med meget simple pristrukturer,« siger Erik Kaae, som forudser, at cloudprodukterne med tiden i højere grad vil blive diffentieret på pris og funktionalitet.

Han sammenligner Microsofts cloud-produkter med telebranchen hvor pris- og abonnementsstrukturerne er langt mere detaljeret.

»Vi er endnu ikke der, hvor vi har et så fintmasket tilbud. Men det tror jeg, vi med tiden vi udvikle i samspil med markedet og kunderne,« siger Erik Kaae, som samtidig fastslår, at der under alle omstændigheder fortsat vil være brug for forhandlere, der i kraft af deres viden og egenudviklede brancheløsninger, binder produkter og ydelser sammen for kunderne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg