Erik Kaae: Kundens behov er vigtigere end cloud

Microsofts danske kanaldirektør advarer mod at lade begejstringen for cloud gå forud for hensynet til slutkundernes behov.

Artikel top billede

LOS ANGELES – Den stigende udbredelse af cloud-ydelser ændrer ikke på, at salg af it – hardware, software og services – først og fremmest er et spørgsmål om at skabe troværdighed ved at forstå og opfylde kundernes behov. Det siger Microsofts danske kanaldirektør, Erik Kaae, som sammen med godt 200 danske Microsoft-partnere i denne uge har deltaget i den årlige Worldwide Partner Conference i Los Angeles.

»Jeg er superbegejstret for cloud, og jeg tror på, at cloud er en god leveringsmekanisme til mange, mange kunder. Men cloud er ikke et spørgsmål og alt eller intet. Det vigtige for mig er ikke at sælge cloud, men at vi forstår og opfylder kundernes behov,« siger Erik Kaae, som samtidig erkender, at Microsoft endnu ikke kender alle svarene på, hvad cloud computing vil betyde for balancen mellem producenter og forhandlere.

»Vi er i en transformation, hvor vi prøver os frem, men vi har ikke alle svarene på de spørgsmål, som kanalen og kunderne stiller os,« siger han.

»Windows Azure og Office 365 er gode og stærke produkter, men det er samtidig produkter, som indtil bliver sendt på markedet med meget simple pristrukturer,« siger Erik Kaae, som forudser, at cloudprodukterne med tiden i højere grad vil blive diffentieret på pris og funktionalitet.

Han sammenligner Microsofts cloud-produkter med telebranchen hvor pris- og abonnementsstrukturerne er langt mere detaljeret.

»Vi er endnu ikke der, hvor vi har et så fintmasket tilbud. Men det tror jeg, vi med tiden vi udvikle i samspil med markedet og kunderne,« siger Erik Kaae, som samtidig fastslår, at der under alle omstændigheder fortsat vil være brug for forhandlere, der i kraft af deres viden og egenudviklede brancheløsninger, binder produkter og ydelser sammen for kunderne.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job