Tiltale på vej mod tidligere Fona-chef

Fyret indkøbschef risikerer en længere tur bag tremmer.

Artikel top billede

Indenfor de næste to til tre uger vil anklagemyndigheden afgøre, om der skal rejses tiltale for dokumentfalsk og bedrageri mod en tidligere indkøbschef i Fonas moderselskab F Group. Det oplyser afdelingschef Henning Schmidt fra København Politi til CRN.

Efterforskningen af sagen er netop blevet afsluttet for få dage siden og sagens akter er nu sendt videre til anklagemyndigheden. Henning Schmidt oplyser endvidere, at det seneste halve års efterforskning ikke har ført til, at andre personer er blevet sigtet i sagen.

»Der er tale om sigtelser efter den grove bedrageriparagraf, som har en straframme på op til otte års fængsel,« siger Henning Schmidt.

Ifølge CRNs oplysninger omfatter sagen bedrageri for op mod tre millioner kroner. Tidligere på året gjorde fogedretten på vegne af Fonas Moderselskab udlæg i en række af den tidligere indkøbschefs ejendele – blandt andet hans private bolig, en helikopter og en større vinsamling.
 

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS