Duo bryder ud fra Inter-Data

To af kræfterne bag Inter-Datas produktionsdel, Henrik Bach og Jakob Sønderby, har valgt at sige farvel til distributøren og starte konkurrerende virksomhed.

Artikel top billede

Da Inter-Data for nylig solgte sin distributionsdel til EET lød forklaringen, at distributøren fra Silkeborg ønskede at fokusere forretningen på produktudvikling og produktion af servere.

Nu har to af de ledende kræfter inden for dette område forladt distributøren og startet virksomheden Monotil op.

"Der var sat en masse ting i udsigt for os, som ikke blev til noget, og det blev jeg træt af. Da jeg så blev kontaktet af en investor, fik jeg chancen for at gå i gang selv, og jeg spurgte Jakob, om han ville med," fortæller Monotils direktør Henrik Bach.

"Vi gik i luften i mandags og står klar med produktionen. Nu venter vi bare på, at der kommer ordrer. Der er en masse spændende ting under opsejling, og jeg tror, at vi kan blive en vigtig spiller inden for det vores område," lyder det fra Henrik Bach.

Han tilføjer, at fokus, ligesom i Inter-Data, er at producere og distribuere serverløsninger baseret på Supermicro.

Han afviser at have taget kunder med sig fra sit tidligere arbejde.

"Nej, vi har ikke taget kunder med os. Der er masser af kunder derude, så det behøver vi ikke. Vi har allieret os med et callcenter for at komme i gang," fortæller han.

Monotil holder til i København og har otte ansatte, herunder fire produktionsfolk, tre sælgere og en bogholder.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS