Eksplosion i udbudsklager

Leverandører klager i stigende grad over kommunale udbud og kontrakter. - Spild af ressourcer, hævder udbudsekspert. I visse tilfælde bliver klager brugt til at chikanere konkurrenter.

Artikel top billede

Forhandlere tager ikke længere et nej for gode varer i for eksempel SKI-sager.

"Der bliver klager rigtig meget over udbud nu. Der er sket et voldsomt skred i antallet af klager de seneste fem til otte år. Og på det seneste har det helt taget overhånd," siger direktør Søren Lam fra Shipley Nordic til Kommunernes It Magasin. Hans arbejde består i at hjælpe leverandører udbudssagerne.

"Tidligere blev der stort set ikke klaget over udbud og tildeling af kontrakter, fordi leverandørerne var bange for at blive blacklistet og udelukket fra næste kontrakt. Men nu har klagerne taget totalt overhånd og det er endt i den helt anden grøft," siger Søren Lam og fortæller, at leverandørerne meget hyppigere i dag forlanger aktindsigt straks efter den tabte ordre.

Ifølge Søren Lam er de mange klagesager drænende for begge parter, blandt andet fordi klageperioden forsinker processen.

Desuden nævner han eksempler på, at større leverandører bruger klagemuligheden til at chikanere mindre virksomheder ved at klage hver gang, der er blevet tildelt en ordre.

"Når klagerne er så udbredte, må de meget klagende virksomheder jo også forvente, at de selv bliver ramt af klager, så de også skal spilde kræfter. Derfor vil jeg da opfordre til at overveje endnu en gang, om det er umagen værd at klage, så antallet af klager finder et fornuftigt leje. For der er jo også sager, hvor en klage er på sin plads," siger Søren Lam til Kommunernes It Magasin.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S