SKIs roderi blev dyrt for Itplaneten

Varde-forhandleren kommer ud med pænt overskud trods en række bump på vejen.

Artikel top billede

Den vestjyske infrastruktur-forhandler Itplaneten er fortsat på rette kurs, selvom det seneste år har bud på flere uheldige begivenheder, som trækker fra på bundlinien.

Ifølge det netop offentliggjorte regnskab endte 2010/2011 med et overskud på 499.000 kroner før skat, hvilket er en smule ringere end det foregående år, hvor resultatet lød på 668.000 kroner. Samtidig er årsomsætningen faldet fra omkring 32 millioner til 27 millioner kroner.

Tilbagegangen skyldes ifølge direktør Jacob V. Schmidt først og fremmest, at leverancerne til offentlige kunder har stået i stampe som følge af at SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) i januar i år opsagde en stribe indkøbsaftaler på it-området.

»Røret i SKI har kostet os penge. Men derudover har vi haft fokus på udvikling af vores enterprise- og hostingforretning, ligesom vi har brugt mange kræfter på strategiarbejde i samarbejde med vores bestyrelse,« siger Jacob V. Schmidt.

Med til historien hører desuden, at direktør Schmidt selv i årets løb måtte ligge ned et par måneder med en diskusprolaps. Han er dog nu efter eget udsagn fit for fight.

Trods det lidt turbulente år, ser Itplaneten fortsat sig selv som en vækstvirksomhed. Forhandleren har flere gange været udpeget som gazelle-virksomhed, og i det forgangne år har man da også øget personaleomkostninger med næsten 25 procent. Så alt i alt er Jacob V. Schmidt tilfreds med det seneste regnskab.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse