Comparex efter milliontab: Nu går det fremad

Optimismen i det tidligere PC-Ware er intakt trods nyt millionunderskud.

Artikel top billede

»Årsresultatet ligger jo frit tilgængeligt, og tallene lyver jo ikke. Men vi er på rette vej.«

Sådan siger software- og løsningsforhandleren Comparex' (tidl. PC-Ware) danske direktør Henrik Andersson i en kommentar til det netop offentliggjorte regnskab, hvor selskabet for andet år i træk måtte lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

Henrik Andersson peger blandt andet på, at Comparex det seneste år har rettet op på den primære drift, hvor sidste års minus på næsten 14 millioner er bragt ned på knap 10 millioner. Det tal omfatter desuden en intern afregning med Comparex tyske moderselskab på omkring 7,5 millioner kroner, hvilket bringer tabet på driften ned på mere overskuelige 2,5 millioner korner.

»Den interne afregning fortæller ikke noget om vores performance i det forgangne år, men belaster naturligvie det samlede resultat,« siger Henrik Andersson, som samtidig peger på en dyr reorganisering af den danske forretning som endnu en forklaring på de forskellige nuancer af rødt, som præger tallene i Comparex-regnskabet.

Vi har hyret nye folk, men har også afskediget nogle af de gamle PC-Ware medarbejdere, hvis profil ikke passede til det, vi gerne vil fremadrettet,« siger Henrik Andersson, som understreger at både revision og ledelsen i Comparex-koncernen tror på en positiv udvikling i den danske afdeling.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job