Comparex efter milliontab: Nu går det fremad

Optimismen i det tidligere PC-Ware er intakt trods nyt millionunderskud.

Artikel top billede

»Årsresultatet ligger jo frit tilgængeligt, og tallene lyver jo ikke. Men vi er på rette vej.«

Sådan siger software- og løsningsforhandleren Comparex' (tidl. PC-Ware) danske direktør Henrik Andersson i en kommentar til det netop offentliggjorte regnskab, hvor selskabet for andet år i træk måtte lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

Henrik Andersson peger blandt andet på, at Comparex det seneste år har rettet op på den primære drift, hvor sidste års minus på næsten 14 millioner er bragt ned på knap 10 millioner. Det tal omfatter desuden en intern afregning med Comparex tyske moderselskab på omkring 7,5 millioner kroner, hvilket bringer tabet på driften ned på mere overskuelige 2,5 millioner korner.

»Den interne afregning fortæller ikke noget om vores performance i det forgangne år, men belaster naturligvie det samlede resultat,« siger Henrik Andersson, som samtidig peger på en dyr reorganisering af den danske forretning som endnu en forklaring på de forskellige nuancer af rødt, som præger tallene i Comparex-regnskabet.

Vi har hyret nye folk, men har også afskediget nogle af de gamle PC-Ware medarbejdere, hvis profil ikke passede til det, vi gerne vil fremadrettet,« siger Henrik Andersson, som understreger at både revision og ledelsen i Comparex-koncernen tror på en positiv udvikling i den danske afdeling.

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job