Den erfarne it-politiker advarer: Pas på automatiseringen

Danmarks mest erfarne it-politiker vil kæmpe for digitalisering og automatisering i den offentlige sektor, men ikke for enhver pris.

Artikel top billede

Foto: Bo Amstrup.

Læs også:
Politikere har urealistiske forventninger til it-gevinster

S-politiker: Her er de tre vigtigste it-emner

Selv om han kun er 36 år er Venstres Michael Aastrup-Jensen suverænt den mest erfarne it-politiker på Christiansborg med seks års it-ordførererfaring for Danmarks største parti.

Han har dermed været blandet ind i både ODF-OOXML- maratondebatten og den verserende diskussion om effektiviseringsgevinster i den offentlige sektor, hvor der måske - måske ikke - kan høstes besparelser i milliardklassen på tvangsdigitalisering af kommunikationen mellem det offentlige og landets borgere og virksomheder

På trods af sin kamp for at realisere netop dét milliardpotentiale ser Michael Aastrup-Jensen dog også faresignaler, hvis alle offentlige afgørelser foregår ad elektroniske veje i effektiviseringens hellige navn. 

"It er et fantastisk hjælperedskab, men vi skal også passe på at tingene ikke bliver for automatiserede. Vi skal altid huske på, at offentlige afgørelser ofte kan have store konsekvenser for enkelt personer," udtaler han til Computerworld. 

Åben for henvendelser

Michael Aastrup-Jensen fortæller, at han trods sit brede kendskab til it- og telebranchen i Danmark stadig ser sultent på muligheder og mennesker, der henvender sig med digitale løsningforslag. 

"Jeg lytter altid til de personer fra branchen, som henvender sig til mig, for det er de mennesker der kender problematikkerne bedst," bedyrer han. 

Han er dog ikke meget begejstret for løsningen med at splitte IT- og Telestyrelsen ud på flere ministerier, som var en statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) første gerninger i sin nye regering. 

"Jeg støtter et stærkt koordineringsministerium, som kan gennemføre digitalisering i det offentlige. Derudover ser jeg også gerne, at der bliver oprettet et stærkt it-kontor som kan udføre det praktiske daglige," forklarer han. 

Alle er lige

Den erfarne it-ordfører fra Venstre får i det nye Folketing fem nye kvindelige kolleger, mens det "kun" bliver to til mandelige medbrødre på Christiansborgs gange. 

Det generer ham dog ikke.

"Jeg har samme mening om det, som jeg har om ligestilling generelt. De personer, der er bedst kvalificeret til posten, er også de personer der skal bestride posten. Om de er kvinder eller mænd, betyder ingenting for mig," forklarer Michael Aastrup-Jensen. 

Han kan samtidig godt se, at it-fagene i lang tid har appelleret til mænd, hvilket han heller ikke ser som en hæmsko.

"Det vigtigste er, at vi får de bedste kandidater ind på studierne, da det også er med til at styrke vores konkurrenceevne," lyder det fra Michael Aastrup-Jensen.

Læs også:
Politikere har urealistiske forventninger til it-gevinster

S-politiker: Her er de tre vigtigste it-emner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune