Prisboom på harddiske rammer pc-byggere

AV Distribution nåede at købe stort ind før priseksplosionen på harddiske. Nova Data frygter de langsigtede konsekvenser.

Artikel top billede

Nervøsiteten breder sig blandt danske forhandlere, efter at flere distributører i denne uge har lagt begrænsninger på forhandlernes muligheder for at bestille harddiske på normal vis, mens priserne er røget voldsomt i vejret. Alt sammen som følge af oversvømmelser i Thailand, som står for en stor del af den globale produktion af diske.

Alene i løbet af det sidste døgn er man blandt forhandlerne begyndt at tale om tredobling af priserne, hvor man tidligere på ugen talte om prisstigninger på mellem 50 og 100 procent

Hos den midtjyske pc-bygger AV Distribution kan man dog glæde sig over, at man allerede for godt en uge siden tog tyren ved hornene og sikrede sig et stort parti diske hos en tysk leverandør.

»Vi købte 2000 diske til gammel pris i begyndelsen af efterårsferien, så vi kan nu fastholde vores pc-priser og holde produktionen i gang. Det satser vi på at gøre så længe, vi kan. Vi regner med, at vi i hvert fald har til to måneders produktion,« fortæller direktør Evald Nørtoft og understreger, at AV Distribution ikke har planer om at score en hurtig gevinst ved at videresælge varerne til de nye og højere priser.

»De fleste andre på markedet arbejder lige nu med videresalg af de varer, de kan få fat på,« siger han.

Også hos de sønderjyske kolleger i Nova Data mærker indehaver Kenan Hansen harddisk-krisen. Han frygter, at de store prisstigninger kan presse forhandlere til øge deres indkøb i udlandet. Det vil skade distributørerne, mener han og nævner at Also Actebis netop i dag har udbudt et parti Seagate-diske til en pris på 440 kroner, hvor prisen indtil for nylig lå på 200 kroner.

»Det er sjovt nok, for netop Seagate er de eneste, som ikke har produktion i Thailand,« siger Kenan Hansen, som også giver et eksempel på en 2 TB-disk, som på syv dage er steget fra 339 til langt over 600 kroner.

»Jeg ved ikke hvad konsekvenserne bliver på langt sigt, men lad os tale sammen om 14 dage til tre uger. Selvfølgelig er der vand overalt i Thailand, men det er vel ikke alle, der har deres produition liggende i stueetagen,« siger Kenan Hansen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job