Prisboom på harddiske rammer pc-byggere

AV Distribution nåede at købe stort ind før priseksplosionen på harddiske. Nova Data frygter de langsigtede konsekvenser.

Artikel top billede

Nervøsiteten breder sig blandt danske forhandlere, efter at flere distributører i denne uge har lagt begrænsninger på forhandlernes muligheder for at bestille harddiske på normal vis, mens priserne er røget voldsomt i vejret. Alt sammen som følge af oversvømmelser i Thailand, som står for en stor del af den globale produktion af diske.

Alene i løbet af det sidste døgn er man blandt forhandlerne begyndt at tale om tredobling af priserne, hvor man tidligere på ugen talte om prisstigninger på mellem 50 og 100 procent

Hos den midtjyske pc-bygger AV Distribution kan man dog glæde sig over, at man allerede for godt en uge siden tog tyren ved hornene og sikrede sig et stort parti diske hos en tysk leverandør.

»Vi købte 2000 diske til gammel pris i begyndelsen af efterårsferien, så vi kan nu fastholde vores pc-priser og holde produktionen i gang. Det satser vi på at gøre så længe, vi kan. Vi regner med, at vi i hvert fald har til to måneders produktion,« fortæller direktør Evald Nørtoft og understreger, at AV Distribution ikke har planer om at score en hurtig gevinst ved at videresælge varerne til de nye og højere priser.

»De fleste andre på markedet arbejder lige nu med videresalg af de varer, de kan få fat på,« siger han.

Også hos de sønderjyske kolleger i Nova Data mærker indehaver Kenan Hansen harddisk-krisen. Han frygter, at de store prisstigninger kan presse forhandlere til øge deres indkøb i udlandet. Det vil skade distributørerne, mener han og nævner at Also Actebis netop i dag har udbudt et parti Seagate-diske til en pris på 440 kroner, hvor prisen indtil for nylig lå på 200 kroner.

»Det er sjovt nok, for netop Seagate er de eneste, som ikke har produktion i Thailand,« siger Kenan Hansen, som også giver et eksempel på en 2 TB-disk, som på syv dage er steget fra 339 til langt over 600 kroner.

»Jeg ved ikke hvad konsekvenserne bliver på langt sigt, men lad os tale sammen om 14 dage til tre uger. Selvfølgelig er der vand overalt i Thailand, men det er vel ikke alle, der har deres produition liggende i stueetagen,« siger Kenan Hansen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job