Kaae: Office 365 driver væksten

Mellem 200 og 300 partnere i Danmark sælger nu cloud-løsninger fra Microsoft, siger den danske partner-chef, der ikke kan kommentere på Microsofts melding om, at cloud-salg kan blive obligatorisk for guldpartnere i 2014.

Artikel top billede

Microsofts globale kanalchef, Jon Roskill, har været ude med en melding om, at softwaregiganten måske allerede fra 2014 vil kræve at deres guldpartnere sælger cloud-licenser.

Hos Microsoft i Danmark er det ikke en melding, som den danske partnerchef Erik Kaae umiddelbart kan kommentere. Men han understreger samtidig, at som han ser det, så gør den danske kanal et godt arbejde med at sælge Microsofts cloud-løsninger.

»Vi er fire måneder inde vores finansår, og det går rigtig godt sammenlignet med sidste år. I de første tre måneder har vi solgt lige så mange licenser, som blev solgt hele sidste år,« siger Erik Kaae, der oplyser, at det især er den nye Office 365, der driver væksten i salget.

Ifølge Erik Kaae er der samtidig sket et ryk blandt de danske partneres engagement i at sælge cloud-løsningerne.

»Vi har allerede mellem 200 og 300 danske partnere, der har skrevet under på, at de vil sælge cloud,« konstaterer han.

Samtidig er det vigtig for den danske kanalchef at pointere, at Microsoft i Danmark ikke kun har cloud i hovedet.

»Det er ikke et mål for mig i sig selv, at proppe cloud ned i halsen på alle. Det skal give mening. Vi tilbyder også, at kunderne kan købe løsninger, der er hostede hos partnerne. Jeg tror ikke på, at den ene løsning er bedre end den anden. Det er en balance, som afhænger af, hvad kunderne vil,« siger han.

Erik Kaae tror derfor ikke, at alle kunder vil komme til at køre cloud-løsninger.

»Jeg tror, vi kommer til at se mange hybrid-løsninger, hvor standard-løsninger bliver kørt i skyen, men de væsentlige løsninger bliver in-house eller i en hostet løsning eller måske en private cloud, « siger Erik Kaae.

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler: Gå forrest i digitaliseringen af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen