Download: Tre gratis pakkeprogrammer hitter stort

Windows' indbyggede pakkeprogram går an til de fleste standardopgaver, men hvad gør du, hvis du skal jonglere med flere formater eller forlanger højere komprimeringsgrad? Du kunne overveje et af disse tre pakkeprogrammer. Pak - og udpak - løs her.

Download: Tre gratis pakkeprogrammer hitter stort

Med Windows Vista fra 2006 gjorde Microsoft det omsider mindre kringlet at pakke og udpakke filer.

Funktionen var indbygget i styresystemet; nøjagtigt ligesom det er muligt at brænde en cd eller dvd uden behov for tredjepartssoftware, kunne du pludselig undvære udgiften til et pakkeprogram.

Eller - det er en sandhed med modifikationer. For krævende brugere var det stadig en nødvendighed at installere et selvstændigt program, da formatunderstøttelsen i styresystemet er begrænset til ZIP.

Det er desuden ikke muligt at justere komprimeringsgraden, så du lige nøjagtigt kan klemme din mappe med feriebilleder ned i en størrelse, der kan spille sammen med din e-mail-konto.

Og dette har ikke ændret sig med Windows 7, der viderefører samme pakkefunktionalitet, som vi kender fra Vista.

Det kunne her være oplagt at købe et kommercielt pakkeprogram som WinZip eller WinRAR, der begge er formidable, men som de nærigpinde vi er, har vi valgt at skele til tre gratis løsninger.

Efter vores opfattelse udfylder de opgaven så godt, at de kommercielle løsninger bliver helt overflødige for de fleste brugere.

7-Zip

7-ZIP er udgivet under GPL (General Public License), som kort betyder, at programmet er freeware. 7-ZIP er integreret med Windows, så et højreklik på en fil enten kan pakke den eller udpakke den. 7-ZIP praler med højere komprimeringsgrad end PKZip og WinZip, hvor 7-ZIP tilmed understøtter ZIP, RAR, GZIP og TAR formaterne. Programmet kan også bruges via kommandolinier.

Hent 7-Zip her.

TUGZip

TUGZip er et gratis og meget effektivt alternativ til WinZIP og WinRAR. Programmet understøtter de fleste komprimerede filtyper, og der er ingen begrænsning på filstørrelserne, som du kan opleve eksempelvis i WinRAR.

Prøv TUGZip her.

IZArc

Her får du et ganske gratis pakkeprogram med masser af funktioner, der kræves penge for hos konkurrenterne. IZArc understøtter mange pakkeformater som eksempelvis: 7-ZIP, ACE, ARC, ARJ, BH, BZ2, CAB, DEB, GZ, HA, JAR, LHA, LZH, PAK, PK3, RAR, RPM, TAR, TGZ, TZ, ZIP og ZOO.

IZArc er let at benytte, men alligevel stærkt nok til at give avancerede brugere alle de værktøjer, de har brug for. Der bydes nemlig også på avancerede funktioner som reparation af ødelagte filer, søgning i arkiver, kodeordsbeskyttelse og meget mere.

Prøv IZArc her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S