Del nemt bogmærker på tværs af de store browsere

Har du styr på dine browser-bogmærker, og hvordan får du dem nemmest med over til en helt ny browser eller computer? Det gratis program Xmarks sørger for, at dine bogmærker er ens og opdaterede på Firefox, Chrome, Internet Explorer og Safari.

Del nemt bogmærker på tværs af de store browsere

De fleste, der jævnligt surfer løs på nettet, er vant til at bogmærke de websider, der bliver besøgt hyppigst.

Og hvis der er flere computere i spil, er det en ganske udpræget problematik, at bogmærkerne ikke er synkroniseret på tværs af computerne.

Hvis der benyttes flere browsere, er problemet blot endnu mere udtalt, og man spørger naturligt nok, om der findes en løsning, der holder bogmærkerne opdaterede på tværs af både browsere og computere?

En løsning, der på alle måder kan anbefales, er Xmarks. Programmet er i sin basisversion gratis, og vi har ikke selv følt behovet for at købe den kommercielle version.

Den kommercielle udgave er blandt andet også i stand til at synkronisere bogmærker på tværs af mobile enheder såsom smartphones og tablet-computere.

Meget nemmere netsurf

Når du først har hentet og installeret Xmarks, sørger programmet for at synkronisere dine bogmærker på tværs af de browsere og computere, du benytter, hvad enten du spænder Chrome, Internet Explorer, Firefox eller Safari på net-surfbrættet. I kraft af sidstnævnte er Mac-brugere også dækket ind.

Du vil altså opleve en gnidningsfri oplevelse, når du bevæger dig fra den ene browser eller computer til den anden, og du har altid dine bogmærker lige ved hånden.

Den gratis udgave af Xmarks kan fås her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere