Top-forhandler jubler over ny C5

Landets største C5-forhandler, Inventio, regner med at den nye version af Microsofts klassiske ERP-system vil give flere kunder i butikken.

Artikel top billede

»Denne her gang er Microsoft virkelig kommet med noget, som kunderne kan få udbytte af. Det er godt for os, fordi det giver større efterspørgsel«

Sådan lyder den spontane reaktion fra direktør i Inventio, Thomas Klavsen, på spørgsmålet om, hvad den seneste opdatering af ERP-programmet C5 vil betyde for hans forretning.

»Den ny C5 2012 rammer markedet på det helt rigtige tidspunkt, hvor kunderne vil have konkrete effektiviseringer ud af deres investeringer, og især cloud- eller hosting versionen af C5 gør det muligt for nye kunder at komme op og køre på meget kort tid,« siger Thomas Klavsen.

Han forventer i øvrigt, at cloudversionen af det meget udbredte økonomisystem på sigt vil få samme position som startpakken C5 Light har haft i mange år.

»De fleste kunder lejer i dag C5 som online-produkt fuldstændig ligesom det gamle C5 Light. Det gælder især de små kunder, som får den fordel, at de kan skrue op og ned for antallet af brugere, som det passer dem,« siger han.

Den indbyggede fleksibilitet i C5 vil ifølge Thomas Klavsen gøre markedet større, ligesom det vil stille C5 stærkere i konkurrencen med det ellers fremadstormende cloud-produkt economic.

Samtidig forventer han, at basis-udgaven af programmet i højere grad vil fungere som en fødelinie for nye kunder, som efter et stykke tid går over til de tilpassede løsninger, som er kernen i de fleste C5-forhandleres forretning.

»Vi har regnet på det, omkring en ud af otte kunder, der lejer en hosting-licens i løbet af det første år bliver til en større kunde, der får leveret en større løsning,« siger Thomas Klavsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job