Image 2011: Forhandlere er usikre på skyen

Forhandlere og producenter er enige om, at cloud stormer ind i it-kanalen. Men hvis de skal leve sammen på en lyserød sky, er der brug for intensiv parterapi, der kan rydde forhandlernes tvivl af vejen.

Artikel top billede

Der er ingen vej uden om. Fremtiden i it-kanalen kommer til at byde på mere cloud computing. Den erkendelse lyser ud af et særligt afsnit i årets Image-undersøgelse, hvor forhandlerne er blevet bedt om at svare på en række spørgsmål om, hvordan de ser på cloud.

Svarene viser, at mange forhandlere allerede er godt i gang med at integrere cloud i deres forretning. Men samtidig peger svarene på indbyggede konflikter, som kan rokke ved magtforholdet mellem forhandlere og producenter.

Ikke mindst efterlyser forhandlerne klar besked fra de store cloud-leverandører om, hvad databehandling uden jordforbindelse betyder for kunder, løsninger og forhandlernes egne muligheder for at tjene penge.

Ud af de 1.418 forhandlere, der har svaret på de særlige cloud-spørgsmål i Image-undersøgelsen, siger godt en tredjedel, at de allerede i dag er i gang med at sælge eller rådgiver om cloud til deres kunder. Men kigger forhandlerne i krystalkuglen, forventer næsten to tredjedele, at de allerede inden for de næste to år »måske« eller »helt sikkert« vil være med på cloud-bølgen.

Kun seks procent er uenige i, at cloud vil få en stor udbredelse. Men allerede her stikker usikkerheden om fremtiden hovedet frem. Ganske vist er næsten 50 procent enige i udsagnet, men næsten lige så mange er tvivlere og siger »både/og« eller »ved ikke«.

Hvor er min forretning?

Samme billede tegner sig, når spørgsmålet går på, om cloud åbner for større forretningsmuligheder. Det mener 35 procent, mens hver anden tvivler.

Også frygten, for at producenterne vil bruge cloud til at kannibalisere forhandlernes forretning, er langt fremme i bevidstheden.

Hver tredje regner med, at flere kunder vil handle direkte hos leverandørerne. Og næsten lige så mange forudser, at cloud vil ramme dem på indtjeningen. Image-undersøgelsen spørger også til, hvor godt - eller rettere, mindre godt - producenterne har forklaret kundefordele, opbygningen af cloud-løsningerne og ikke mindst hvilke forretningsmuligheder cloud åbner for forhandlerne selv.

Den korte version lyder, at producenterne har en stor pædagogisk opgave i forhold til forhandlerne.

Kun 20 procent er enige i, at kundefordelene er blevet forklaret godt. Endnu færre - 15 procent - synes, de har fået klar besked om indholdet af cloud-løsningerne, og sølle 12 procent føler sig ordentligt informeret om forretningsmulighederne i skyen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks