Image 2011: Jobs' stemme fra graven

Steve Jobs' død giver ekko i årets Image-undersøgelse, hvor kanalen viser sin respekt for et visionært teknologisk ikon - og for salgbarheden af de produkter, han stod bag.

Artikel top billede

Osama Bin Laden døde i foråret. Under stor medieopmærksomhed fortalte amerikanerne verden, hvordan de havde likvideret den personificerede ondskab, topterrorist nummer ét. Men historien, om at amerikanerne havde befriet verden for Osama Bin Laden, var ikke så god, at den kunne overtrumfe den spalteplads, som medierne brugte på et andet dødsfald. Steve Jobs' død var en langt større historie end Osama Bin Laden. I hvert fald i engelsktalende medier.

The Global Language Monitor laver hvert år en liste over top-emner, top-ord og top-navne i den engelsktalende verden. Med 30 procent flere omtaler end Osama bin Laden kom Steve Jobs ind som topnavnet i 2011 flankeret af emnet arabisk forår og ordet besættelse.

Årets Image-undersøgelse blev afviklet kort tid efter, at Steve Jobs' død var blevet annonceret, og Apple-ikonet blev hyldet i medierne som en moderne Leonardo da Vinci. Derfor var Steve Jobs naturligt nok top of mind, da forhandlerne satte sig ned og bedømte producenterne og distributørerne i undersøgelsen.

Som den eneste spiller i årets Image-undersøgelse kommer Apple ud med både flere førstepladser og flere sidstepladser. Populært sagt giver det et billede af, at forhandlerne ikke bryder sig ikke særligt meget om Apple, men de viser respekt for både Steve Jobs som visionær leder og for Apples produkter, fordi de sælger.

Et nødvendigt onde

Ifølge IFO-analytiker Palle Klinke Hansen, der står bag Image-undersøgelsen viser resultaterne også, hvor Apples styrker og måske især svagheder ligger. Palle Klinke Hansen kalder Apples profil i Image-undersøgelsen fuldstændig vanvittig.

»De er stærke på produktpaletten. Folk kommer i butikkerne og siger, at de vil have en iPhone, ligesom der er oprettet deciderede mac-butikker. Apple har det, man kan kalde en klar pull-strategi. De har produkter, som kunderne kommer og efterspørger. Men for forhandlerne er Apple det nødvendige onde. Det er historien om, at kunden har ret. For de tjener jo ikke noget på at sælge Apples produkter,« siger han.

Palle Klinke Hansen peger på, at tallene i undersøgelsen viser, at Apple ingenting gør for deres forhandlere.

»Og med Steve Jobs' død og den snak, der er kommet, om at produktudviklingen er gået i stå, så er det en kæmperisiko for Apple. Bare det, at den nye iPhone har skuffet lidt, viser allerede de første sprækker. Og hvis de næste produkter ikke lever op til de tårnhøje forventninger, så kan det hele kollapse,« mener analytikeren.

Hvis Apple-effekten stilner af, får producenten brug for forhandlerne, og så er det ikke godt, at de netop har stødt kanalen fra sig. Og her hjælper Steve Jobs ikke længere.

»Når man ser på, at Apple er gået 11 pladser frem i troværdighed og syv frem på virksomhedens ledelse, så skyldes det nok det sidste pust fra Steve Jobs. Men det er et åbent spørgsmål, hvor lang tid han kan råbe fra graven. Hvis han virkelig var så innovativ og havde så stor betydning for produktudviklingen, som hypen er udtryk for, så kan det se slemt ud. Det er en risiko - især når man ikke er vellidt i kanalen,« konstaterer Palle Klinke Hansen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension