Image 2011 tager temperaturen på kanalen

Artikel top billede

Image er sandsynligvis den største og mest præcise udmøntning af styrkeforholdet i en branche, når det gælder image.

År efter år har flere og flere forhandlere givet deres besyv med og vurderet deres samhandelspartnere blandt distributører og producenter. I år har vi med 2.548 besvarelser sat endnu en rekord. En rekord, der er imponerende, når man tager i betragtning, at antallet af mennesker, der arbejder i den danske it-salgskanal, bestemt ikke er vokset i år - snarere tværtimod.

Men det store antal besvarelser viser, at Image-undersøgelsen er en vigtig undersøgelse. En undersøgelse, der tager temperaturen på kanalen og giver forhandleren en unik mulighed for at give karakterer til deres leverandører.

Ligesom i alle de forrige Image-undersøgelser, udmåler forhandlernes bedømmelser sig kontant. Bare for at tage et eksempel, så gør Nokia ikke nogen særlig god figur i årets undersøgelse, og det overrasker vel i virkeligheden ikke særligt meget. Men måske kan samarbejdet med Microsoft ændre på det til næste år.

Microsoft er i øvrigt et kapitel for sig selv. Selvom softwaregiganten er det suverænt bedst kendte firma i kanalen, rækker det stadig ikke til en placering helt i top. I år er producenten endda gået lidt tilbage. Mon det handler om cloud?
Se selv, hvordan forhandlerne har talt. Velkommen til IMAGE 2011.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S