Gorm Hansen: 30 år i it-branchen må være nok

- Det har været sjovere end at sælge grå sokker, lyder det fra Gorm Hansen om sine 30 år i it-branchen. Efter salget af Datek glæder han sig til at få tid til at pleje veteranbil og båd.

Artikel top billede

Et nyt kapitel er på vej til at starte for Dateks stifter Gorm Hansen. I går overleverede han nøglerne til sit livsværk til de nye ejere fra nordjyske Bornerups Datacenter og kan nu se frem til at nyde sit otium uden at skulle bekymre sig om fremtiden.

»Jeg har det fint og synes, det er rart, det hele er faldet på plads. Jeg har været i dialog med flere, men Bornerup er et pænt, gammelt, hæderkronet firma, som kan passe godt på de værdier, der er blevet bygget op i virksomheden,« lyder det fra Gorm Hansen, der fyldte 65 i sommer og i et stykke tid har ønsket at afhænde forretningen.

Så han er ikke bange for at komme til at kede sig i sin pensionisttilværelse.

»Jeg ordnede lidt i haven i går og var en tur i svømmehallen klokken syv i morges. Der er mange forskellige ting, jeg gerne vil bruge mere tid på. Jeg har en lille veteranbil og en båd, som nu skal passes, og så bor jeg et dejligt sted« lyder det fra Gorm Hansen, som tilføjer:

»Men det kan godt være, min kone bliver rastløs.«

Udover driften af Datek kan han se tilbage på tre årtier i it-branchen, hvor han blandt andet var med til at stifte CBC-kæden og siden 1981 på tætteste hold har oplevet udviklingen i branchen.

»Det har været sjovere end at sælge grå sokker, for der sker jo hele tiden noget nyt. Da jeg startede, var der ingen, der vidste, hvad det hele gik ud på. Man måtte missionere og fortælle folk, at man var forhandler. Og så måtte man forklare, at man heller ikke køber benzin af Shell. Du køber det af en forhandler,« fortæller Gorm Hansen.

»Til gengæld var der dengang 40 procent bruttoavance, og nu er der fire. Det var en anden verden, der blev erstattet af en ny verden. Og nu er det ved at blive en anden verden igen. Men det behøver jeg ikke tænke på længere,« siger han med slet skjult henvisning til cloud-tidsalderen og de øgede certificeringskrav fra producenterne.

Han fortæller, at Datek alene sidste år brugte 100.000 kroner på diverse certificeringskurser til medarbejderne.

»Det er altså for dyrt for en virksomhed med ni medarbejdere. Med fusionen kommer man op på 24 medarbejdere i det hele, og det er bedre. Der bliver jo lagt op til, at det skal være i den størrelsesorden, for at det hænger sammen,« slutter Gorm Hansen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS