Fransk forhandler sagsøger Apple

Apple favoriserer egne butikker og skærer i vareleverancer til sine partnere, siger fransk forhandler, som nu sagsøger it-giganten.

Artikel top billede

Frankrigs største it-forhandler eBizcuss slæber Apple i retten med anklager om, at producenten bevidst blokerer vareleverancer til forhandleren, samtidig med at der leveres varer til Apples egne butikker.

eBizcuss direktør Francois Prudent siger til den franske avis Le Figaro, at eBizcuss som følge af Apples leveringspolitik i det seneste kvartal har mistet 30 procent af sin omsætning på Apple-produkter som Ipad2 og Macbook Air. På samme måde har Apple lukket for leverance af den nye Iphone 4s til forhandleren.

Ifølge Francois Prudent har eBizcuss investeret mere end 35 millioner kroner i at indrette sine 16 butikker, så de lever op til Apples krav.

Prudent beskylder også Apple for at kontakte eBizcuss' kunder direkte med salgstilbud, der underbyder forhandlerens priser. Han siger at problemerne begyndte, da Apple i 2009 åbnede sin egen butik i Paris.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job