Udskældt Acer-chef skal lede Lenovo i Emea

Acers tidligere koncernchef Gianfranco Lanci skal ifølge branchemedie stå i spidsen for Lenovo i Europa.

Artikel top billede

Ifølge det engelske kanalmedie Microscope gennemfører Lenovo en reorganisering, der betyder at italieneren Gianfranco Lanci fra 2. april bliver sat i spidsen for Lenovo i Emea.

Gianfranco Lanci er tidligere topchef for, hvor han sidste år blev fyret, fordi han ikke kunne bliver enige med Acers bestyrelse om den fremtidige strategi.

Medvirkende til Gianfranco Lancis exit fra Acer var sandsynligvis også, at Acer i efteråret 2010 iværksatte en overproduktion af pc'ere i forventning om, at markedet ville vende i 2011. Det resulterede i overfyldte lagre - også i Danmark og Norden.

I den efterfølgende periode droppede Acers markedsandel signifikant, mens der blev ryddet op i de overfyldte lagre.
De overfyldte lagre resulterede i at Acer gennemførte en fyringsrunde i Emea og afskrev 775 millioner kroner.

Gianfranco Lanci har arbejdet som konsulent for Lenovo siden september sidste år, med hovedfokus på at integrere tyske Medion ind i den kinesiske pc-forretning. Et træk, som investringsbanken Morgan Stanley vurderer vil skade Acer.

Nu betyder en reorganisering af Lenovo, så at Gianfranco Lanci bliver chef for den nyoprettede Emea-organisation.

Lenovo har tidligere delt det globale marked op i tre enheder: Modne markeder, vækstmarkeder og Kina. Efter reorganiseringen deler Lenovo igen sin organisation op efter geografier. Kina forbliver en selvstændig region, som suppleres af Emea, Nordamerika og en fusionsregion, der kaldes Asia-Pacific og Latinamerika.

Ifølge Microscope bebuder Lenovos topchef Yuanking Yang, at den nye struktur vil tilføje Lenovo en større operationel hastighed, som skal bane vejen for Lenovos angreb på consumermarkedet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse