Udskældt Acer-chef skal lede Lenovo i Emea

Acers tidligere koncernchef Gianfranco Lanci skal ifølge branchemedie stå i spidsen for Lenovo i Europa.

Artikel top billede

Ifølge det engelske kanalmedie Microscope gennemfører Lenovo en reorganisering, der betyder at italieneren Gianfranco Lanci fra 2. april bliver sat i spidsen for Lenovo i Emea.

Gianfranco Lanci er tidligere topchef for, hvor han sidste år blev fyret, fordi han ikke kunne bliver enige med Acers bestyrelse om den fremtidige strategi.

Medvirkende til Gianfranco Lancis exit fra Acer var sandsynligvis også, at Acer i efteråret 2010 iværksatte en overproduktion af pc'ere i forventning om, at markedet ville vende i 2011. Det resulterede i overfyldte lagre - også i Danmark og Norden.

I den efterfølgende periode droppede Acers markedsandel signifikant, mens der blev ryddet op i de overfyldte lagre.
De overfyldte lagre resulterede i at Acer gennemførte en fyringsrunde i Emea og afskrev 775 millioner kroner.

Gianfranco Lanci har arbejdet som konsulent for Lenovo siden september sidste år, med hovedfokus på at integrere tyske Medion ind i den kinesiske pc-forretning. Et træk, som investringsbanken Morgan Stanley vurderer vil skade Acer.

Nu betyder en reorganisering af Lenovo, så at Gianfranco Lanci bliver chef for den nyoprettede Emea-organisation.

Lenovo har tidligere delt det globale marked op i tre enheder: Modne markeder, vækstmarkeder og Kina. Efter reorganiseringen deler Lenovo igen sin organisation op efter geografier. Kina forbliver en selvstændig region, som suppleres af Emea, Nordamerika og en fusionsregion, der kaldes Asia-Pacific og Latinamerika.

Ifølge Microscope bebuder Lenovos topchef Yuanking Yang, at den nye struktur vil tilføje Lenovo en større operationel hastighed, som skal bane vejen for Lenovos angreb på consumermarkedet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job