SAP og Microsoft sidder på det danske ERP-marked

Overraskende erobrer et udfaset ERP-system femtepladsen i en ny opgørelse over, hvilke ERP-leverandører, der dominerer blandt de store virksomheder herhjemme.

Artikel top billede

To leverandører af virksomhedssystemer, også kendt som ERP-løsninger (Enterprise Resource Planning), dominerer blandt de store virksomheder herhjemme.

De to er SAP og Microsoft, som begge er repræsenteret særdeles solidt blandt de 1.000 største virksomheder herhjemme.

Det viser en ny rapport, ERP i Danmark, som rådgivningsvirksomheden HerbertNathan & Co. har udgivet.

"Vi har udgivet denne ERP-oversigt før, men det er nyt, at vi opgør markedsandelene blandt de største virksomheder," siger Herbert Nathan, administrerende partner, HerbertNathan & Co.

Dansk historie

Øverst på listen står SAP med sin Business Suite, som kører hos næsten hver fjerde af de 1.000 største virksomheder herhjemme.

Top 1.000 består af 848 private virksomheder, 98 kommuner, fem regioner og 49 statslige og organisationer.

På de næste pladser med installationer hos knap 20 procent af de store danske virksomheder kommer Microsoft AX og Microsoft NAV.

På fjerdepladsen med en markedsandel på godt fem procent kommer Microsoft Concorde XAL, og første derefter begynder de mange andre ERP-leverandører at blande sig i kappestriden.

"SAP er skabt til store virksomheder, og Microsofts ERP-løsninger har en lang historie som lokale løsninger skabt til det danske marked bag sig," siger Herbert Nathan, som forklaring på de bemærkelsesværdigt store markedsandele, de to selskaber sidder på.

Lawson, MS og Oracle

Lawson M3 med en markedsandel på så godt som fem procent er den næste ERP-leverandør på listen.

Derefter følger endnu et Microsoft produkt (Concorde XAL) og så Oracle med sin E-Business Suite. Herefter egenudviklede ERP-løsninger, som cirka tre procent af Danmarks 1.000 største virksomheder benytter sig af.

"Det er interessant, at Concorde XAL stadig anvendes af knap fem procent, selvom Microsoft for flere år siden stoppede udvikling og support af løsningen," siger Herbert Nathan.

Interessant er det også, at godt fem procent, det vil sige mere end 50 af Danmarks største virksomheder, anvender en ERP-løsning, der slet ikke figurerer blandt de 19 på listen.

Endelig er det også værd at lægge mærke til, at mange af de største virksomheder herhjemme anvender løsninger som MS Dynamics NAV, Visma, Dynamics C5 og SAP Business One, der alle er udviklet til langt mindre virksomheder.

Omvendt er der også en del mindre virksomheder, som anvender ERP-løsninger skabt til helt store virksomheder, men det er en anden historie.

ERP markedsandele Top 1.000

SAP Business Suite (23 pct.)
Microsoft Dynamics AX (22 pct.)
Microsoft Dynamics NAV (18,5 pct.)
Microsoft Concorde XAL (5,5 pct.)
Lawson M3 (4,9 pct.)
Oracle E-Business Suite (3 pct.)
ASPECT4 (2,9 pct.)
Egenudviklet (2,6 pct.)
Industriløsning (2,5 pct.)
Microsoft Dynamics C5 (2,5 pct.)
IBS Enterprise (2,2 pct.)
Infor ERP LX (1,6 pct.)
Visma Business (1,6 pct.)
Infor ERP LN (1 pct.)
IFS Applications (0,8 pct.)
Oracle J.D. Edwards EnterpriseOne (0,8 pct.)
Agresso Business World (0,8 pct.)
Deltek Maconomy (0,7 pct.)
SAP Business One (0,3 pct.)
Andet (4,8 pct.).

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job