EET køber op igen

Når Manchester Uniteds cheftræner Alex Ferguson i fremtiden gemmer sine notater om sine stjernespillere i klubbens it-system, tjener distributøren EET Group penge.

Artikel top billede

EET Group har netop offentliggjort købet af den britiske storageproducent United Digital & Hive, som blandt andet har den legendariske fodboldklub Manchester United, Rolls Royce, auktionshuset Sothebys og tyske Commerzbank blandt sine kunder.

Planen er at introducere United Digital & Hive's high-end produkter på andre markeder end det britiske.

»Vi er meget glade og stolte af købet af United Digital, som repræsenterer en styrkelse af vores nuværende produktsortiment. I løbet af de seneste 15 år er United Digital blevet et anerkendt mærke, især i Storbritannien. Vi mener, at vi er i stand til at gentage succesen i de øvrige 15 europæiske lande, vi opererer i dag,« siger EET Groups koncerndirektør John Thomas.

Som led i købsaftalen slutter den tidligere CEO i United Digital & Hive, Hans-Henrik Enoksen, sig til EET Group, hvor han bliver vice president med ansvar for forretningsudvikling i data storage-forretningen. Enoksen glæder sig over nu at blive en del af EET Group.

»Med mere end 270 ansatte og salgskontorer i 16 lande, er EET Group et perfekt hjem for United Digital og Hive. Det vil yderligere gøre det muligt for mig at forfølge min drøm om at bygge et high-end storage mærke i hele Europa. Vi ville ikke have været i stand til at gøre dette alene, hvilket er grunden til, at en fusion med en solid partner som EET var den bedste vej frem for United Digital,« siger Hans-Henrik Enoksen.

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job