EET køber op igen

Når Manchester Uniteds cheftræner Alex Ferguson i fremtiden gemmer sine notater om sine stjernespillere i klubbens it-system, tjener distributøren EET Group penge.

Artikel top billede

EET Group har netop offentliggjort købet af den britiske storageproducent United Digital & Hive, som blandt andet har den legendariske fodboldklub Manchester United, Rolls Royce, auktionshuset Sothebys og tyske Commerzbank blandt sine kunder.

Planen er at introducere United Digital & Hive's high-end produkter på andre markeder end det britiske.

»Vi er meget glade og stolte af købet af United Digital, som repræsenterer en styrkelse af vores nuværende produktsortiment. I løbet af de seneste 15 år er United Digital blevet et anerkendt mærke, især i Storbritannien. Vi mener, at vi er i stand til at gentage succesen i de øvrige 15 europæiske lande, vi opererer i dag,« siger EET Groups koncerndirektør John Thomas.

Som led i købsaftalen slutter den tidligere CEO i United Digital & Hive, Hans-Henrik Enoksen, sig til EET Group, hvor han bliver vice president med ansvar for forretningsudvikling i data storage-forretningen. Enoksen glæder sig over nu at blive en del af EET Group.

»Med mere end 270 ansatte og salgskontorer i 16 lande, er EET Group et perfekt hjem for United Digital og Hive. Det vil yderligere gøre det muligt for mig at forfølge min drøm om at bygge et high-end storage mærke i hele Europa. Vi ville ikke have været i stand til at gøre dette alene, hvilket er grunden til, at en fusion med en solid partner som EET var den bedste vej frem for United Digital,« siger Hans-Henrik Enoksen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS