Revisor-røffel til pænt Nova Data-regnskab

Sønderborg-forhandleren Nova Data er tilfreds med beskedent overskud. - Vi opererer i et marked, der er meget presset, siger ejer Kenan Hansen.

Artikel top billede

Trods et beskedens resultat før skat på 230.000 kroner i regnskabet for 2010/11 er Nova Datas ejer Kenan Hansen en tilfreds mand.

»Det er jo sorte tal, så det er ok. Sådan som markedet ser ud, er vi tilfredse. Vi opererer i et marked, der er meget presset. Vi har lavet en del hensættelser på debitorer, men service går meget frem, og nysalget begynder så småt at røre på sig igen,« lyder det fra Kenan Hansen, som dermed stort set holder niveauet fra forrige regnskab, hvor resultatet lød på 239.000 kroner.

Bruttoresultatet er i samme periode steget fra 1,4 til 1,6 millioner kroner.

Dog får Nova Data en løftet pegefinger med fra den uafhængige revisor.

»Selskabet har ikke overholdt bogføringslovens krav om, at bogføringen skal tilrettelægges og udføres i overensstemmelse med god bogføringsskik, under hensyntagen til virksomhedens art og omfang,« står der i regnskabet.

Men ifølge Kenan Hansen er der blot tale om en bagatel.

»Vi har en systemfejl i vores kontoplan, så der er lavet to kassekonti. Det er ingenting,« bedyrer Kenan Hansen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura