Revisor-røffel til pænt Nova Data-regnskab

Sønderborg-forhandleren Nova Data er tilfreds med beskedent overskud. - Vi opererer i et marked, der er meget presset, siger ejer Kenan Hansen.

Artikel top billede

Trods et beskedens resultat før skat på 230.000 kroner i regnskabet for 2010/11 er Nova Datas ejer Kenan Hansen en tilfreds mand.

»Det er jo sorte tal, så det er ok. Sådan som markedet ser ud, er vi tilfredse. Vi opererer i et marked, der er meget presset. Vi har lavet en del hensættelser på debitorer, men service går meget frem, og nysalget begynder så småt at røre på sig igen,« lyder det fra Kenan Hansen, som dermed stort set holder niveauet fra forrige regnskab, hvor resultatet lød på 239.000 kroner.

Bruttoresultatet er i samme periode steget fra 1,4 til 1,6 millioner kroner.

Dog får Nova Data en løftet pegefinger med fra den uafhængige revisor.

»Selskabet har ikke overholdt bogføringslovens krav om, at bogføringen skal tilrettelægges og udføres i overensstemmelse med god bogføringsskik, under hensyntagen til virksomhedens art og omfang,« står der i regnskabet.

Men ifølge Kenan Hansen er der blot tale om en bagatel.

»Vi har en systemfejl i vores kontoplan, så der er lavet to kassekonti. Det er ingenting,« bedyrer Kenan Hansen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S