Revisor-røffel til pænt Nova Data-regnskab

Sønderborg-forhandleren Nova Data er tilfreds med beskedent overskud. - Vi opererer i et marked, der er meget presset, siger ejer Kenan Hansen.

Artikel top billede

Trods et beskedens resultat før skat på 230.000 kroner i regnskabet for 2010/11 er Nova Datas ejer Kenan Hansen en tilfreds mand.

»Det er jo sorte tal, så det er ok. Sådan som markedet ser ud, er vi tilfredse. Vi opererer i et marked, der er meget presset. Vi har lavet en del hensættelser på debitorer, men service går meget frem, og nysalget begynder så småt at røre på sig igen,« lyder det fra Kenan Hansen, som dermed stort set holder niveauet fra forrige regnskab, hvor resultatet lød på 239.000 kroner.

Bruttoresultatet er i samme periode steget fra 1,4 til 1,6 millioner kroner.

Dog får Nova Data en løftet pegefinger med fra den uafhængige revisor.

»Selskabet har ikke overholdt bogføringslovens krav om, at bogføringen skal tilrettelægges og udføres i overensstemmelse med god bogføringsskik, under hensyntagen til virksomhedens art og omfang,« står der i regnskabet.

Men ifølge Kenan Hansen er der blot tale om en bagatel.

»Vi har en systemfejl i vores kontoplan, så der er lavet to kassekonti. Det er ingenting,« bedyrer Kenan Hansen.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job