HPs ny danske printdirektør vil styrke kanalen

Med en solid kanalbaggrund fra både HP og Canon vil HP-veteranen sætte fokus på HPs forhandlere

Artikel top billede

43-årige Hans-Erik Schou lægger ikke skjul på, at størstedelen af hans karriere har haft tilknytning til kanalen. Både hos HP og hos Canon har han haft kanalansvar. Når han nu sætter sig i stolen som direktør for HPs printforretning (IPG).

"Jeg tror det betyder noget for vores kanalforretning, at vi får en mand ind, der kender gamet. 99,9 procent af vores forretning sker gennem kanalen. Derfor har det stor betydning," siger Hans-Erik Schou, der har været hos HP siden 1999, til CRN.

"Når jeg kigger så ser jeg, at vi har et utroligt stærkt forhandlernet. Der er en høj grad af kompetence hos vores forhandlere. Og jeg vil forsøge at knytte dem endnu tættere til os, for jeg synes vi har en stor konkurrencemæssig fordel i kraft af vores gode partnernetværk," fortsætter Hans-Erik Schou.

Som ny printdirektør ser Hans-Erik Schou det som sin største udfordring lige nu at fokusere salget mere over i retning af løsningssalg, hvor software og service får en øget betydning.

"Lige nu oplever vi et skift i markedet - måske drevet af finanskrisen - hvor kunderne ikke længere fokuserer så meget på, hvor store brevbakkerne er, eller hvor hurtige printerne er. Fokus ligger i høj grad på, hvor hurtigt investeringen bliver tjent ind igen. Derfor skal vi ud og synliggøre vores workflow-løsninger og vise kunderne, hvordan de får værdi ud af det," siger Hans-Erik Schou.

Som HP's nye print-direktør bliver Hans-Erik Schou en del af HP's nye skandinavisk centrerede print-organisation. Ligesom som det er sket for pc-forretningen (PSG) har printforretningen fået en skandinavisk direktør, som understøttes af nationale direktører i Danmark, Norge og Sverige.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S