HPs ny danske printdirektør vil styrke kanalen

Med en solid kanalbaggrund fra både HP og Canon vil HP-veteranen sætte fokus på HPs forhandlere

Artikel top billede

43-årige Hans-Erik Schou lægger ikke skjul på, at størstedelen af hans karriere har haft tilknytning til kanalen. Både hos HP og hos Canon har han haft kanalansvar. Når han nu sætter sig i stolen som direktør for HPs printforretning (IPG).

"Jeg tror det betyder noget for vores kanalforretning, at vi får en mand ind, der kender gamet. 99,9 procent af vores forretning sker gennem kanalen. Derfor har det stor betydning," siger Hans-Erik Schou, der har været hos HP siden 1999, til CRN.

"Når jeg kigger så ser jeg, at vi har et utroligt stærkt forhandlernet. Der er en høj grad af kompetence hos vores forhandlere. Og jeg vil forsøge at knytte dem endnu tættere til os, for jeg synes vi har en stor konkurrencemæssig fordel i kraft af vores gode partnernetværk," fortsætter Hans-Erik Schou.

Som ny printdirektør ser Hans-Erik Schou det som sin største udfordring lige nu at fokusere salget mere over i retning af løsningssalg, hvor software og service får en øget betydning.

"Lige nu oplever vi et skift i markedet - måske drevet af finanskrisen - hvor kunderne ikke længere fokuserer så meget på, hvor store brevbakkerne er, eller hvor hurtige printerne er. Fokus ligger i høj grad på, hvor hurtigt investeringen bliver tjent ind igen. Derfor skal vi ud og synliggøre vores workflow-løsninger og vise kunderne, hvordan de får værdi ud af det," siger Hans-Erik Schou.

Som HP's nye print-direktør bliver Hans-Erik Schou en del af HP's nye skandinavisk centrerede print-organisation. Ligesom som det er sket for pc-forretningen (PSG) har printforretningen fået en skandinavisk direktør, som understøttes af nationale direktører i Danmark, Norge og Sverige.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks