HPs ny danske printdirektør vil styrke kanalen

Med en solid kanalbaggrund fra både HP og Canon vil HP-veteranen sætte fokus på HPs forhandlere

Artikel top billede

43-årige Hans-Erik Schou lægger ikke skjul på, at størstedelen af hans karriere har haft tilknytning til kanalen. Både hos HP og hos Canon har han haft kanalansvar. Når han nu sætter sig i stolen som direktør for HPs printforretning (IPG).

"Jeg tror det betyder noget for vores kanalforretning, at vi får en mand ind, der kender gamet. 99,9 procent af vores forretning sker gennem kanalen. Derfor har det stor betydning," siger Hans-Erik Schou, der har været hos HP siden 1999, til CRN.

"Når jeg kigger så ser jeg, at vi har et utroligt stærkt forhandlernet. Der er en høj grad af kompetence hos vores forhandlere. Og jeg vil forsøge at knytte dem endnu tættere til os, for jeg synes vi har en stor konkurrencemæssig fordel i kraft af vores gode partnernetværk," fortsætter Hans-Erik Schou.

Som ny printdirektør ser Hans-Erik Schou det som sin største udfordring lige nu at fokusere salget mere over i retning af løsningssalg, hvor software og service får en øget betydning.

"Lige nu oplever vi et skift i markedet - måske drevet af finanskrisen - hvor kunderne ikke længere fokuserer så meget på, hvor store brevbakkerne er, eller hvor hurtige printerne er. Fokus ligger i høj grad på, hvor hurtigt investeringen bliver tjent ind igen. Derfor skal vi ud og synliggøre vores workflow-løsninger og vise kunderne, hvordan de får værdi ud af det," siger Hans-Erik Schou.

Som HP's nye print-direktør bliver Hans-Erik Schou en del af HP's nye skandinavisk centrerede print-organisation. Ligesom som det er sket for pc-forretningen (PSG) har printforretningen fået en skandinavisk direktør, som understøttes af nationale direktører i Danmark, Norge og Sverige.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S