HPs ny danske printdirektør vil styrke kanalen

Med en solid kanalbaggrund fra både HP og Canon vil HP-veteranen sætte fokus på HPs forhandlere

Artikel top billede

43-årige Hans-Erik Schou lægger ikke skjul på, at størstedelen af hans karriere har haft tilknytning til kanalen. Både hos HP og hos Canon har han haft kanalansvar. Når han nu sætter sig i stolen som direktør for HPs printforretning (IPG).

"Jeg tror det betyder noget for vores kanalforretning, at vi får en mand ind, der kender gamet. 99,9 procent af vores forretning sker gennem kanalen. Derfor har det stor betydning," siger Hans-Erik Schou, der har været hos HP siden 1999, til CRN.

"Når jeg kigger så ser jeg, at vi har et utroligt stærkt forhandlernet. Der er en høj grad af kompetence hos vores forhandlere. Og jeg vil forsøge at knytte dem endnu tættere til os, for jeg synes vi har en stor konkurrencemæssig fordel i kraft af vores gode partnernetværk," fortsætter Hans-Erik Schou.

Som ny printdirektør ser Hans-Erik Schou det som sin største udfordring lige nu at fokusere salget mere over i retning af løsningssalg, hvor software og service får en øget betydning.

"Lige nu oplever vi et skift i markedet - måske drevet af finanskrisen - hvor kunderne ikke længere fokuserer så meget på, hvor store brevbakkerne er, eller hvor hurtige printerne er. Fokus ligger i høj grad på, hvor hurtigt investeringen bliver tjent ind igen. Derfor skal vi ud og synliggøre vores workflow-løsninger og vise kunderne, hvordan de får værdi ud af det," siger Hans-Erik Schou.

Som HP's nye print-direktør bliver Hans-Erik Schou en del af HP's nye skandinavisk centrerede print-organisation. Ligesom som det er sket for pc-forretningen (PSG) har printforretningen fået en skandinavisk direktør, som understøttes af nationale direktører i Danmark, Norge og Sverige.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S