Randers Computer Center: Vi klapper i hænderne

De to nærmeste konkurrenter er lukket inden for kort tid, og det efterlader Randers Computer Center alene på tronen i Randers.

Artikel top billede

Forhandlerfeltet i Randers er blevet alvorligt indskrænket inden for kort tid. I efteråret drejede Purkær It fra Randers nøglen om, og for et par dage siden gik Top-It i byen konkurs.

Men det er ikke alle, der modtager den melding med vemod.

»Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi klapper i hænderne. Vi har det godt, og vi er glade for at være de eneste tilbage,« lyder det fra Randers Computer Centers direktør, Mark Jespersen.

»Vi har haft en omsætningsstigning, men det er svært at sige, om det skyldes, at de andre er lukket, eller om det bare er sæsonudsving. Der er selvfølgelig et hul efter de andre, og vi er parat til at tage de kunder, der skulle komme. Vi forventer at tage en del af deres omsætning,« siger Mark Jespersen.

Selv om Fona, Expert og Elgiganten alle har butikker i byen, er det ikke her, Randers Computer Centers største konkurrence ligger.

»Den kommer fra nettet, det er det, vi konkurrerer med,« siger Mark Jespersen.

Randers Computer Center, der har fire medarbejdere, har selv været igennem nogle hårde år. Ifølge regnskabet tabte selskabet forrige år halvdelen af kapitalen, men fik i sidste regnskab for 2010/11 et overskud på 39.000 kroner.

»Vi har kørt med underskud i et par år, men heldigvis har vi haft nok penge på kistebunden, hvilket gjorde, at vi kunne komme igennem med underskud,« siger Mark Jespersen og tilføjer, at forhandlerens opskrift på at klare sig er at behandle kunderne ordentligt, og holde sig til det, man er god til.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job