Randers Computer Center: Vi klapper i hænderne

De to nærmeste konkurrenter er lukket inden for kort tid, og det efterlader Randers Computer Center alene på tronen i Randers.

Artikel top billede

Forhandlerfeltet i Randers er blevet alvorligt indskrænket inden for kort tid. I efteråret drejede Purkær It fra Randers nøglen om, og for et par dage siden gik Top-It i byen konkurs.

Men det er ikke alle, der modtager den melding med vemod.

»Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi klapper i hænderne. Vi har det godt, og vi er glade for at være de eneste tilbage,« lyder det fra Randers Computer Centers direktør, Mark Jespersen.

»Vi har haft en omsætningsstigning, men det er svært at sige, om det skyldes, at de andre er lukket, eller om det bare er sæsonudsving. Der er selvfølgelig et hul efter de andre, og vi er parat til at tage de kunder, der skulle komme. Vi forventer at tage en del af deres omsætning,« siger Mark Jespersen.

Selv om Fona, Expert og Elgiganten alle har butikker i byen, er det ikke her, Randers Computer Centers største konkurrence ligger.

»Den kommer fra nettet, det er det, vi konkurrerer med,« siger Mark Jespersen.

Randers Computer Center, der har fire medarbejdere, har selv været igennem nogle hårde år. Ifølge regnskabet tabte selskabet forrige år halvdelen af kapitalen, men fik i sidste regnskab for 2010/11 et overskud på 39.000 kroner.

»Vi har kørt med underskud i et par år, men heldigvis har vi haft nok penge på kistebunden, hvilket gjorde, at vi kunne komme igennem med underskud,« siger Mark Jespersen og tilføjer, at forhandlerens opskrift på at klare sig er at behandle kunderne ordentligt, og holde sig til det, man er god til.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS