Randers Computer Center: Vi klapper i hænderne

De to nærmeste konkurrenter er lukket inden for kort tid, og det efterlader Randers Computer Center alene på tronen i Randers.

Artikel top billede

Forhandlerfeltet i Randers er blevet alvorligt indskrænket inden for kort tid. I efteråret drejede Purkær It fra Randers nøglen om, og for et par dage siden gik Top-It i byen konkurs.

Men det er ikke alle, der modtager den melding med vemod.

»Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi klapper i hænderne. Vi har det godt, og vi er glade for at være de eneste tilbage,« lyder det fra Randers Computer Centers direktør, Mark Jespersen.

»Vi har haft en omsætningsstigning, men det er svært at sige, om det skyldes, at de andre er lukket, eller om det bare er sæsonudsving. Der er selvfølgelig et hul efter de andre, og vi er parat til at tage de kunder, der skulle komme. Vi forventer at tage en del af deres omsætning,« siger Mark Jespersen.

Selv om Fona, Expert og Elgiganten alle har butikker i byen, er det ikke her, Randers Computer Centers største konkurrence ligger.

»Den kommer fra nettet, det er det, vi konkurrerer med,« siger Mark Jespersen.

Randers Computer Center, der har fire medarbejdere, har selv været igennem nogle hårde år. Ifølge regnskabet tabte selskabet forrige år halvdelen af kapitalen, men fik i sidste regnskab for 2010/11 et overskud på 39.000 kroner.

»Vi har kørt med underskud i et par år, men heldigvis har vi haft nok penge på kistebunden, hvilket gjorde, at vi kunne komme igennem med underskud,« siger Mark Jespersen og tilføjer, at forhandlerens opskrift på at klare sig er at behandle kunderne ordentligt, og holde sig til det, man er god til.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura