Atea, Bectle og Computacenter viser muskler

Ateas regnskab cementerer selskabets position som den andenstørste infrastrukturforhandler i Europa. Fælles for de største er, at de lægger afstand til resten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Europas suverænt største infrastrukturforhandler, britiske Computacenter, er størst.

Med en forventet omsætning på mellem 25 og 26 milliarder kroner i 2011 er selskabet stadig godt 20 procent større end Atea, der med en omsætning i 2011 på lige under 20 milliarder er sikker nummer to i Europa. Nummer tre er tyske Bechtle med en omsætning på omkring 15 milliarder kroner.

Både Atea og Bechtle viser solide væksttal, mens Computacenter også er pænt med. Fælles for de tre europæiske giganter er, at de alle er vokset mere end de markeder, de opererer i. 

Det tegner et tydeligt billede af, at de europæiske giganter cementerer deres positioner og holder konkurrenterne væk.

Atae er som bekendt kommet ud med et overskud på næsten 846 millioner kroner i 2011. Bechtle forventer et overskud på 640 millioner kroner. Computacenter forventes at komme ud med et overskud på mindst 600 millioner kroner - måske endda op mod en milliard.

Når de tre selskaber kommer med de endelige tal i løbet af marts måned bliver det helt konkret, hvor meget de tre store dominerer - især det nordeuropæiske it-marked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS