Atea, Bectle og Computacenter viser muskler

Ateas regnskab cementerer selskabets position som den andenstørste infrastrukturforhandler i Europa. Fælles for de største er, at de lægger afstand til resten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Europas suverænt største infrastrukturforhandler, britiske Computacenter, er størst.

Med en forventet omsætning på mellem 25 og 26 milliarder kroner i 2011 er selskabet stadig godt 20 procent større end Atea, der med en omsætning i 2011 på lige under 20 milliarder er sikker nummer to i Europa. Nummer tre er tyske Bechtle med en omsætning på omkring 15 milliarder kroner.

Både Atea og Bechtle viser solide væksttal, mens Computacenter også er pænt med. Fælles for de tre europæiske giganter er, at de alle er vokset mere end de markeder, de opererer i. 

Det tegner et tydeligt billede af, at de europæiske giganter cementerer deres positioner og holder konkurrenterne væk.

Atae er som bekendt kommet ud med et overskud på næsten 846 millioner kroner i 2011. Bechtle forventer et overskud på 640 millioner kroner. Computacenter forventes at komme ud med et overskud på mindst 600 millioner kroner - måske endda op mod en milliard.

Når de tre selskaber kommer med de endelige tal i løbet af marts måned bliver det helt konkret, hvor meget de tre store dominerer - især det nordeuropæiske it-marked.

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S