Atea, Bectle og Computacenter viser muskler

Ateas regnskab cementerer selskabets position som den andenstørste infrastrukturforhandler i Europa. Fælles for de største er, at de lægger afstand til resten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Europas suverænt største infrastrukturforhandler, britiske Computacenter, er størst.

Med en forventet omsætning på mellem 25 og 26 milliarder kroner i 2011 er selskabet stadig godt 20 procent større end Atea, der med en omsætning i 2011 på lige under 20 milliarder er sikker nummer to i Europa. Nummer tre er tyske Bechtle med en omsætning på omkring 15 milliarder kroner.

Både Atea og Bechtle viser solide væksttal, mens Computacenter også er pænt med. Fælles for de tre europæiske giganter er, at de alle er vokset mere end de markeder, de opererer i. 

Det tegner et tydeligt billede af, at de europæiske giganter cementerer deres positioner og holder konkurrenterne væk.

Atae er som bekendt kommet ud med et overskud på næsten 846 millioner kroner i 2011. Bechtle forventer et overskud på 640 millioner kroner. Computacenter forventes at komme ud med et overskud på mindst 600 millioner kroner - måske endda op mod en milliard.

Når de tre selskaber kommer med de endelige tal i løbet af marts måned bliver det helt konkret, hvor meget de tre store dominerer - især det nordeuropæiske it-marked.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos