Atea, Bectle og Computacenter viser muskler

Ateas regnskab cementerer selskabets position som den andenstørste infrastrukturforhandler i Europa. Fælles for de største er, at de lægger afstand til resten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Europas suverænt største infrastrukturforhandler, britiske Computacenter, er størst.

Med en forventet omsætning på mellem 25 og 26 milliarder kroner i 2011 er selskabet stadig godt 20 procent større end Atea, der med en omsætning i 2011 på lige under 20 milliarder er sikker nummer to i Europa. Nummer tre er tyske Bechtle med en omsætning på omkring 15 milliarder kroner.

Både Atea og Bechtle viser solide væksttal, mens Computacenter også er pænt med. Fælles for de tre europæiske giganter er, at de alle er vokset mere end de markeder, de opererer i. 

Det tegner et tydeligt billede af, at de europæiske giganter cementerer deres positioner og holder konkurrenterne væk.

Atae er som bekendt kommet ud med et overskud på næsten 846 millioner kroner i 2011. Bechtle forventer et overskud på 640 millioner kroner. Computacenter forventes at komme ud med et overskud på mindst 600 millioner kroner - måske endda op mod en milliard.

Når de tre selskaber kommer med de endelige tal i løbet af marts måned bliver det helt konkret, hvor meget de tre store dominerer - især det nordeuropæiske it-marked.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune