Download: Sådan får du dine computerspil til at køre bedre

Døjer du med træg spilafvikling, fordi din computer har så mange processer kørende, at det ville få selv den mest garvede multitasker til at dejse omkuld? Så prøv dette gratis program, der helt automatisk frigør ressourcer.

Download: Sådan får du dine computerspil til at køre bedre

Er din Windows-installation ældre end Metusalem? Og afslører et hurtigt tryk på Ctrl+Alt+Del, at du har læssevis af processer kørende, der hver især æder lidt af de tilgængelige ressourcer, så der er en forsvindende lille del tilgængelig for dine spil?

Hvis du kan nikke genkendende til det, vi beskriver herover, kender du sikkert også alt til sløv spilafvikling, ualmindeligt lange loading-tider og måske endda også ustabilitet.

Hvis i dag ikke er dagen, hvor du vil afsætte timevis til at installere Windows på ny, kan IObits gratisprogram Game Booster være et godt afsæt for at afhjælpe problemerne.

Programmet går basalt set ind og udfører en række af de vedligeholdelsesopgaver, garvede nørder normalt ville udføre for at sikre optimal spilydelse. Det kan eksempelvis være at tage livet af de unødvendige baggrundsprocesser.

Game Booster har en funktion, der booster din spilydelse. Det sker blandt andet ved, at de ifølge programmet unødvendige programmer og processer bliver stoppet. Det kan i nogle tilfælde skabe problemer, så du kan også manuelt gå ind og vælge, hvad Game Booster egentligt må "slukke for", når du benytter funktionen.

Derudover er programmet i stand til at defragmentere lige nøjagtigt det sted på harddisken, der huser dine spil, og programmet fortæller dig også gladeligt, om nogle af dine drivere er forældede. Og støvede driver kan som altid være et problem for spilafviklingen.

Hent det gratis Game Booster 3.0 her.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S