EDB-huset drosler ned

Aktieselskabs-strukturen er skrottet og den sydsjællandske forhandler er overgået til personligt ejerskab, som et led i neddrosling.

Artikel top billede

"Det er lidt fjollet at være et aktieselskab, når man kun er en person. Det fortalte min revisor mig," fortæller Jørgen Maaløv, som forklaring på, at han nedlægger EDB Huset A/S i St. Heddinge og lader selskabet overgå til personligt ejerskab.

Bag det ligger den historie at Jørgen Maaløv faktisk er pensionist, men stadig erhvervsaktiv.

"Jeg har været i branchen i 35 år, og har haft et firma med 15 ansatte. Men jeg har trukket mig tilbage. Jeg er i dag kun mig selv og ønsker kun at være mig selv," fortæller Jørgen Maaløv.

Samtidig understreger Jørgen Maaløv dog, at han ikke er ved at trække sig tilbage.

"Nej, så længe jeg synes det er sjovt, så fortsætter jeg. Men i dag understøtter jeg primært lokalsamfundet. Det er begrænset hvor store opgaver jeg kan tage, når jeg kun er mig selv: Det er advokat Jensen og fru Hansen jeg stiller mig til rådighed for," siger han og fortsætter:

"Så længe helbredet er i orden har jeg da i sinde at fortsætte. Når man har det godt med det man laver, hvorfor så ikke fortsætte. Til gengæld har jeg det ikke specielt godt med at skulle administrere 15 "fjollede mennesker". Nu er jeg mig Selv. Og jeg laver det jeg godt lide."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job