Nordmænd elsker Tech Data

Dødt løb mellem distributørerne Tech Data og Hattelco i afstemning om den mest populære broadline-distributør i den norske it-kanal.

Artikel top billede

En undersøgelse foretaget af CRNs norske søstermedie Itbransjen har udpeget norske it-forhandleres foretrukne distributører inden for kategorierne broadline, niche og tele.

I kategorien for broadlinere er der dødt løb mellem norskejede Hattelco og den lokale afdeling af den amerikanske distributør Tech Data. De henviser dermed sidste års vinder EET til tredjepladsen, mens man skal helt ned på sjettepladsen for at finde Also Actebis.

I kategorierne for niche- og teledistributører er vinderne Autra og 20:20 Mobile.

Sideløbende med afstemning har de norske forhandlere også angivet, hvad de lægger mest vægt på i samarbejdet med distributørerne. Produktpriser er fortsat det afgørende for forhandlerne, men samtidig lægger forhandlerne i stigende grad vægt på emner som kundeservice, logistik og teknisk support.

Mere end 2000 norske forhandlere har deltaget i afstemningen.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg